Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Grafity izostatyczne MERSEN cz. 1



Grafity izostatyczne MERSEN Forum Narzędziowe OBERON

ZDJĘCIE FABRYKI W GENNEVILLIERS, WYKONANE Z PERSPEKTYWY LOTU PTAKA.

Dzięki współpracy z producentem grafitu ELLOR, firmą MERSEN, postanowiliśmy przybliżyć Państwu nieco informacji na temat tego, jak bardzo skomplikowanym procesem jest wyprodukowanie niepozornie wyglądającego materiału, jakim jest grafit używany w procesesach EDM. Na łamach kolejnych dwóch numerów naszego „Forum Narzędziowego OBERON” opiszemy sam proces grafityzacji oraz przybliżymy trochę wiedzy o produkcie, który coraz częściej zdobywa uznanie wśród sporej grupy polskich i zagranicznych narzędziowni.

Trochę historii…

Na rok powstania pierwszej fabryki grafitów określa się datę 1890 roku. Wtedy też, w miejscowości Gennevilliers, nieopodal Paryża zaczęto przetwrzać węgiel w celu uzyskania grafitów przemysłowych. Już trzy lata później, bo w roku 1893, fabryka „Le Carbone”, o uzyskała patent dotyczący procesu grafityzacji węgla. Pomysłodawcą takiego procesu był Charles Street, inżynier pracujący dla Le Carbone, późniejszy współwłaściciel firmy. Można zatem uznać, że to właśnie francuski producent grafitu, jako pierwszy wprowadził na rynek grafit, mający aktualnie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Początkowo fabryka zajmowała się produkcją baterii węglowych oraz szczotek węglowych do silników przemysłowych, motoryzacji etc.

Na przestrzeni lat wyprodukowano kilkaset tysięcy ton grafitu, którego właściwości znajdowały coraz częstsze zastosowanie. Dobre notowania fabryki, oraz dostęp do surowca, pozwoliły otwierać kolejne placówki, gdzie wytwarzano grafity, także w USA. Dzięki temu produkcja grafitów firmy Le Carbone, przybrała postać globalną. Od lat 60-tych ubiegłego wieku zaczęto także produkować grafity izostatyczne, których głowne zastosowanie znaleźć można w branży narzędziowej, m.in. w postaci grafitów przeznaczonych do procesów elektrodrążenia wgłębnego oraz półprzewodników. W latach kolejnych powstawały nastepne fabryki, w Azji, Ameryce Południowej a do dnia dzisiejszego zasięg firmy obejmuje ponad 40 krajów na całym świecie.

Od 2010 roku zarząd „Le Carbone” zdecydował się zrestrukturyzować całą organizacją, nadając jej także nową nazwę „Mersen”. Reorganizacja miała na celu zrzeszenie wszystkich jednostek „Le Carbone”, celem dotarcia do jeszcze większej grupy klientów i stania się światowym liderem produkcji grafitów przemysłowych. Jako ciekawostkę można nadmienić, że amerykańska fabryka grafitów Mersen, mieszcząca się w miejscowości St Marys, PA posiada obecnie największą prasę grafitu na świecie o średnicy wewnętrznej 2,2 m oraz nacisku 140 Mpa

 Forum Narzędziowe OBERON

1. Z GRAFITOWA PRASA IZOSTATYCZNA. 2. MASZYNA DO ZASYSANIA PYŁU GRAFITOWEGO.

O graficie…

Jego skład w 75% to czysty skrystalizowany węgiel. Wyjątkowe właściwości tego produktu powodują, że jest on atrakcyjnym w użyciu materiałem dla szerokiej grupy przemysłowych zastosowań. Niektóre z tych unikalnych właściwości, wliczając wysoką przewodność cieplną i elektryczną, wysoką wytrzymałość na zginanie i ściskanie oraz znakomitą obrabialność skrawaniem, powodują że znakomicie nadaje się jako materiał wykorzystywany na elektrody do drążenia wgłębnego. Warto także wpomnieć o bardzo ważnym aspekcie, który jest tutaj nie bez znaczenia. Grafit, jako ciało stałe nie posiada punktu wrzenia, a sublimuje (przejście z ciała stałego w gaz). W zależności od jakości danego grafitu wartość ta oscyluje w granicach 3000°C.

Co ciekawe, grafit na świecie występuje także jako surowiec naturalny. Jest on wydobywany w krajach takich jak Chiny, Indie, Brazylia czy Kanada. Jednakże właściwości grafitu naturalnego znacznie odbiegają od tych, które uzyskuje się w warunkach fabrycznych, przez co nie ma możliwości używania go z sukcesem w przemyśle.

Sztuczny grafit jest materiałem krystalicznym (patrz zdj. 3). W przeciwieństwie do grafitu naturalnego, którego struktura jest bardzo niejednolita, zastosowanie przy Obecnie stosowane są dwie metody produkcji grafitu. Pierwszą z nich jest kierunkowe wyciskanie w wysokich temperaturach, drugą natomiast, oraz bardziej popularną, prasowanie izostatyczne grafitu. Zastosowanie specjalnych pras daje tą przewagę, iż zapewnia idalne i jednakowe rozłożenie ziaren grafitu w całym przekroju bloku grafitowego. Działające nań z każdej strony równomierne ciśnienie zapewnia taki właśnie efekt.wytwarzaniu specjalnych urządzeń i maszyn pozwala kontrolować wielkość ziaren grafitu, oraz sposób ich rozmieszczenia w strukturze wewnętrznej materiału.

 Forum Narzędziowe OBERON

KRYSTALICZNY SKŁAD SZTUCZNEGO GRAFITU.

Jeżeli zainteresował Państwa ten artykuł zapraszam do kolejnego numeru Forum Narzędziowego, gdzie przybliżymy Państwu ze szczegółami, krok po kroku, ten skomplikowany proces , jakim jest izostatyczne wytwarzania grafitu.

Firma Oberon Robert Dyrda jest wyłącznym przedstawicielem grafitów prodcenta Mersen na terenie Polski. W swojej ofercie posiadamy wiele różnych gatunków, przeznaczonych do różnych aplikacji. Kupicie u nas Państwo grafit cięty na wymiar, przygotówki w postaci prętów okrągłych, kwadratowych, płytek zbieżnych do drążenia kanałów oraz elementów klinowych. Na życzenie klienta wykonujemy gotowe elektrody, po dostarczeniu niezbędnej dokumentacji CAD/CAM. Działamy bardzo szybko, materiał wysyłamy na drugi dzień roboczy po otrzymaniu zamówienia. Zapraszamy do współpracy!

Z pozdrowieniem Dawid Hulisz,
e-mail: d.hulisz@oberon.pl,
tel. +48 693 371 241

Polski przedstawiciel firmy MERSEN - OBERON Robert Dyrda
88-100 Inowrocław, ul. Cicha 15;
Tel. + 48 52 354 24 00, Fax +48 52 354 24 01,
E-mail: oberon@oberon.pl,
www.oberon.pl