Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Powrót PLANETYNakanishi Forum Narzędziowe OBERON

Turbiny pneumatyczne NAKANISHI

W tym numerze Forum Narzędziowego OBERON zapraszam do lektury artykułu poświęconego urządzeniom japońskiej firmy Nakanishi.

Jest to nowość w ofercie firmy dostępna od II-giej połowy roku 2015, ale niektórzy z Państwa na pewno pamiętają serię PLANET i turbiny o różnych parametrach, obrotach, kształcie, która zniknęła z oferty firmy na kilka lat. Okres ten nie poszedł z pewnością na marne i konstruktorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni dołożyli wszelkich starań i zbudowali na bazie zebranych doświadczeń całkiem nowe urządzenie o nazwie PLANET 600.

Jeśli przetłumaczymy hasła reklamujące PLANET 600 z języka angielskiego na język polski, to przyznają Państwo, zabrzmi to obiecująco: „Save Your Cost, Save Your Time, Save Your Machine, Save Your Planet – Oszczędź koszty, oszczędź czas, oszczędź maszynę, oszczędź PLANETĘ".

 Forum Narzędziowe OBERON

Fot. Turbina PLANET 600, model M 2040, obroty 65 000 min-1

Ogólnie, przeznaczenie przystawek pneumatycznych PLANET to szlifowanie otworów o różnych średnicach i głębokości z wielką precyzją i wysokimi obrotami. Nazwa urządzenia sugeruje ruch planetarny z jakim może poruszać się kamień szlifierski. Jest tak w istocie, ale dopiero kiedy zamocujemy korpus Planety na wytaczadle, w które musimy się zaopatrzyć dodatkowo.

Jeśli nie dysponujemy jednak wytaczadłem, możemy adaptować turbinę zamiast narzędzia w maszynie i nawiercać, frezować z wysokimi obrotami.

Wytaczadło może usprawnić pracę, jednak nie jest niezbędne, konwencjonalne maszyny ze stabilnym posuwem stołu w zupełności spełnią wyznaczone zadanie.

Seria Planet jest napędzana sprężonym powietrzem oczyszczonym i naolejonym za pomocą stacji przygotowania powietrza model AL-M1202. Przy bardzo wysokich obrotach, producent Nakanishi wyposażył to urządzenie w tłumik na wylocie wydechowym powietrza, dzięki czemu praca jest mniej uciążliwa; na pewno cichsza niż praca z wykorzystaniem obrotów maksymalnych maszyny.

 Forum Narzędziowe OBERON

Fot. Rysunek obrazujący mocowanie na tokarce

Nową „Planetą” jest model 600 mocowany na maszynie za pomocą chwytów walcowych w dwóch rozmiarach: Ø20 x 40mm oraz Ø19,05 x 40mm. Daje ona możliwość zarówno wielokrotnego nawiercania, jak i szlifowania otworów do głębokości 42mm, 52mm, czy 62mm (w zależności od długości trzpienia, na którym osadzony jest kamień szlifierski).

 Forum Narzędziowe OBERON

Fot.1. Podłączenie wężyka zasilającego turbinę w powietrze nie koliduje w żaden sposób w przestrzeni roboczej tokarki.
Fot.2. Przykład nawiercania otworu narzędziem o małej średnicy.
Fot.3. Zdjęcie obrazujące, jak w łatwy sposób zamocować PLANET 600 w imaku tokarki.
Fot.4. Przykład szlifowania otworu na tokarce.

Możliwość zamontowania na tokarkach jak i na wiertarkach koordynacyjnych daje szerokie spektrum zastosowań „Planety”. Przy bardzo dobrej cenie i wysokiej niezawodności można powiedzieć, że urządzenie to jest bezkonkurencyjne na rynku.

Na rynku polskim dostępne będą 2 modele Planet, różniące się jedynie mocowaniem.

• Planet 600, model PL600-M2040, obroty 65 000 o/min, waga 1 740 g (nr katalogowy 7355);

• Planet 600, model PL600-H3440, obroty 65 000 o/min, waga 1 735 g (nr katalogowy 7356).

 Forum Narzędziowe OBERON

Stacja przygotowania powietrza model AL.-M1202 (nr katalogowy 4502)

 Forum Narzędziowe OBERON

Wymiary PLANET 600 pokazano na rysunku powyżej

Tulejki zaciskowe z serii CHK pokazano w tabelce poniżej.

 Forum Narzędziowe OBERON

Jeżeli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji, zobaczyć w rzeczywistości precyzyjne przystawki maszynowe i urządzenia ręczne firmy Nakanishi INC., skorzystać z targowych rabatów - zapraszamy do odwiedzenia stoiska OBERON na targach, które odbędą się jesienią 2021 roku w Polsce.

Marek Adelski
Kom: 693 371 202
e-mail: m.adelski@oberon.pl