Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Wrzeciona NAKANISHI serii iSpeed3 na automaty tokarskie



Nakanishi iSpeed3 Forum Narzędziowe OBERON

Witam w sekcji Forum Narzędziowego OBERON poświęconej urządzeniom japońskiej firmy NAKANISHI.

Jednostka sterująco-kontrolująca. Może obsługiwać 2 wrzeciona.

Fot. 1. Jednostka
sterująco-kontrolująca.
Może obsługiwać
2 wrzeciona.

W tym artykule chciałbym poruszyć sprawę urządzeń serii iSpeed3, są to wrzeciona kształtu cylindrycznego o różnych średnicach i niewielkiej długości, napędzanych silnikiem elektrycznym. Do napisania artykułu zachęcił mnie sukces naukowców z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Przypomnę tylko, że Panowie zaprojektowali i zbudowali pięcioosiową frezarkę sterowaną numerycznie z zastosowaniem elektrowrzeciona NAKANISHI, model BMS-4040 serii E-speed E4000 o mocy 1,2 kW i maksymalnym momencie do 0,5 Nm. Więcej o tym prototypie można przeczytać w numerze 6 (63) 2013 Forum Narzędziowego OBERON.

Wrzeciona iSpeed3 znajdują zastosowanie w obróbce precyzyjnej, w przemyśle zegarmistrzowskim, medycznym i samochodowym.

Fot. 2. Wrzeciona iSpeed3
znajdują zastosowanie w
obróbce precyzyjnej,
w przemyśle
zegarmistrzowskim,
medycznym i
samochodowym.

Wrzeciona elektryczne serii iSpeed3 są dedykowane do pracy na automatach tokarskich i oprócz takich zalet, jak wysokie obroty, duża moc i wielka dokładność. Niewielkie rozmiary mają niebagatelne znaczenie, kiedy musimy zamontować kilka takich urządzeń w przestrzeni roboczej maszyny.

Przeznaczone są głównie do tokarek numerycznych, na których wykonuje się precyzyjne serie elementów o skomplikowanych kształtach. System NAKANISHI znakomicie sprawdza się, kiedy trzeba wykonać nacięcia czy nawiercenia otworów o małych średnicach, przy czym kiedy używamy narzędzia skrawającego o średnicy 2,0 mm albo mniejszych, obroty większe niż 10 000 obr/min. są wymagane. Jeśli prędkość obrotowa nie jest wystarczająca, żywotność freza skrawającego znacznie się skraca. Czas obróbki jest wydłużony, a jakość wykańczanej powierzchni zawsze jest zadowalająca. Instalowanie ultraprecyzyjnych wrzecion z obrotami w zakresie od 2 000 do 80 000 obr./min rekomendowane jest nowoczesnym wydziałom produkcyjnym jak i małym firmom, które chcą zwiększyć wydajność i uniwersalność swoich maszyn.

Forum Narzędziowe OBERON

Dostępne są różne średnice korpusów z których klient może wybrać parametry odpowiednie do jego aplikacji i maszyny NC, którą posiada. Wrzeciona są zasilane i sterowane za pomocą sterownika iSpeed3, do którego można podłączyć 2 pojedyncze wrzeciona. Ze względu na budowę i sposób mocowania na maszynie wrzeciona są podzielone na te z kołnierzem (flange type) i bez kołnierza czyli proste (straight type)

Przykłady mocowania <br>wrzecion w statywie <br>imitującym przestrzeń <br>roboczą tokarki NC.

Fot. 3. Przykłady mocowania
wrzecion w statywie
imitującym przestrzeń
roboczą tokarki NC.

Flange type:

• Model BM-319F (z kołnierzem), średnica ø19,05 mm, obroty max. 80 000 obr./min, moc 140 W, waga 260g; • Model BM-320F (z kołnierzem), średnica ø20 mm, obroty max. 80 000 obr./min, moc 140 W, waga 270g; • Model BM-322FL (z kołnierzem), średnica ø22 mm, obroty max. 60 000 obr./min, moc 150 W, waga 360g, podłączenie węża z powietrzem chłodzącym z lewej strony; • Model BM-322FR (z kołnierzem), średnica ø22 mm, obroty max. 60 000 obr./min, moc 150 W, waga 360g, podłączenie węża z powietrzem chłodzącym z prawej strony.

Straight type:

• Model BM-319, średnica ø19,05 mm, obroty max. 80 000 obr./min, moc 140 W, waga 210g; • Model BM-320, średnica ø20 mm, obroty max. 80 000 obr./min, moc 140 W, waga 230g; • Model BM-322, średnica ø22 mm, obroty max. 60 000 obr./min, moc 150 W, waga 250g; • Model BM-325, średnica ø25 mm, obroty max. 60 000 obr./min, moc 150 W, waga 320g.

Rys

Fot. 4. Statyw z wrzecionami
iSpeed3 był ozdobą
naszego stoiska na
targach ITM w Poznaniu.

Przeznaczenie ich do długotrwałej pracy, jako wrzeciona na tokarki CNC do cięcia, nawiercania, szlifowania skomplikowanych detali. Mocowanie tych urządzeń na stołach zachodzi za pomocą specjalnych imadeł, które można wykonać we własnym zakresie lub zamówić u producenta NAKANISHI. Wszelkimi rysunkami, schematami i przykładami mocowania dysponujemy my jako przedstawiciel NAKANISHI w Polsce.

Rys

Fot. 5. Stacja
osuszająca – oczyszczająca
powietrze, model AL.C1204.

Czynnikiem, który charakteryzuje wszystkie opisywane przeze mnie urządzenia jest znikome bicie wrzeciona, wymiar ten jest mniejszy niż 1 μm. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji, zobaczyć na żywo precyzyjne przystawki maszynowe i urządzenia ręczne firmy Nakanishi z Japonii to zapraszamy do odwiedzenia stoiska OBERON na targach ITM w Poznaniu. Będziemy w hali nr 3.


Pozdrawiam, Marek Adelski

Tel.kom.: 693 371 202
m.adelski@oberon.pl
www.nakanishi.pl