Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Jaki grafit na elektrody?Grafit Forum Narzędziowe OBERON

W związku ze zwiększoną niż zwykle liczbą Państwa pytań, dotyczących doboru odpowiedniego gatunku grafitu do typu wykonywanej na nim pracy, postanowiliśmy przybliżyć Państwu nieco ten temat.

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest bardzo wiele gatunków grafitu o różnej gradacji ziarna, różnych producentów. Każdy z nich ma inne własności, każdy różni się od siebie wieloma ważnymi parametrami. Nic w tym zatem dziwnego, że klienci, zarówno amatorzy drążenia grafitem, jak i ci, którzy mają już większe doświadczenie w pracy na nim, chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty, wielokrotnie pytają jaki gatunek grafitu wybrać do określonego drążenia.

Grafit Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 1 i 2. Precyzyjne elektrody wykonane
z gatunku ELLOR+40

Sprawą najważniejszą jest materiał, w którym dokonywać będziemy obróbki elektroiskrowej. Do drążenia w zwykłej stali narzędziowej, użyć możemy praktycznie każdego gatunku grafitu. Zarówno gatunki o średnim ziarnie jak np. ELLOR+18, ELLOR+25, drobnoziarniste, czyli ELLOR+40 oraz ELLOR+50 jak i te impregnowane miedzią (w strukturze tych grafitów, pomiędzy jego ziarnami zaaplikowana została miedź), czyli ELLOR+20C wyśmienicie nadają się do drążenia w tego typu materiale. Inaczej wygląda sprawa, kiedy nie drążymy w stali, lecz innym materiale, jak np. aluminium, tytanie, brązie berylowym, czy innych stopach miedzi. W tym przypadku konieczne jest użycie grafitów o drobnym ziarnie, ze względu na ich własności, drążenie w tych materiałach jest możliwe i przebiega bardzo sprawnie, uzyskując przy tym niski stopień zużycia elektrod. Do drążenia w węglikach spiekanych producenci polecają jedynie grafity impregnowane miedzią (ELLOR+20C). Jedynie użycie tego grafitu, przyniesie satysfakcjonujące rezultaty, podczas drążenia w spiekach.

Jednakże 90% drążeń, które wykonuje się w narzędziowniach na całym świecie wykonuje się w stali narzędziowej. Wszystko zależy zatem od właścicieli zakładów czy technologów, którym z gatunków grafitu zdecydują się wykonać obróbkę elektroiskrową. Do drążenia dużych kształtów matryc, form, gdzie tolerancje wymiarowe nie są aż tak ściśle określone rekomendujemy użycie grafitów średnioziarnistych, jak ELLOR+18, ELLOR +25. Ich cena za 1dm3 (od 100 do 220 PLN) jest znacznie niższa od 1dm3 miedzi, której to cena, po ostatnich podwyżkach cen na rynkach światowych, oscyluje w granicach 500 PLN. Oznacza to, że już na etapie samego zakupu materiału, dokonujemy oszczędności pieniędzy, w późniejszych etapach obróbki elektrody jak i drążenia zyskujemy także na czasie (grafit obrabia się znacznie szybciej aniżeli miedź, to samo tyczy się drążenia). Odpowiedź zatem na pytanie, jakie gatunki grafitu używać na duże elektrody do drążenia zgrubnego jest jedna – grafity średnioziarniste, których ziarno jest większe od 8 mikronów.

Grafit Forum Narzędziowe OBERON

W przypadkach kiedy do czynienia mamy z pracą dokładną, precyzyjną, gdy zależy nam na idealnym odwzorowaniu detalu, ze ściśle określoną tolerancją, użycie grafitów drobnoziarnistych jest odpowiednim rozwiązaniem. Rozmiar ziarna w tych gatunkach rozkłada się od 5 do 8 mikronów. Znacznie większa jest ich wytrzymałość na zginanie i ściskanie, są o wiele lepiej obrabialne, nie są kruche, dzięki czemu możemy idealnie je obrobić z dokładnością do kilku mikronów. Ważnym odnotowania jest także fakt, że użycie grafitów o drobnym ziarnie pozwoli nam uzyskać imponująco wysoką jakość powierzchni, praktycznie niemożliwą do wykonania przy użyciu miedzi oraz grafitów średnioziarnistych. Przy odpowiednim ustawieniu parametrów grafity drobnoziarniste pozwalają uzyskać powierzchnię rzędu 0,3 – 0,7 Ra lub 9 – 17 vdi. Przewaga grafitów drobnoziarnistych jest widoczna gołym okiem. Lepsza oraz szybsza ich obrabialność, możliwość dwukrotnie szybszego drążenia oraz ekstremalnie niskie zużycie elektrod, które nie powinno przekraczać przy drążeniu w stali narzędziowej nawet 0,8 %. Te wszystkie czynniki przemawiają właśnie za ich użyciem, kiedy zależy nam na perfekcyjnym wykonaniu detalu.

Firma OBERON Robert Dyrda jest dystrybutorem grafitów MERSEN® na terenie Polski. W swojej ofercie posiadamy grafity cięte na wymiar jak i szeroki wybór półfabrykatów tj. pręty kwadratowe i okrągłe, cienkie listki do drążenia kanałów, płytki zbieżne jak i rurki grubościenne. Zapraszamy do współpracy.

Z pozdrowieniem, Dawid Hulisz
Tel. +48 693 371 241, d.hulisz@oberon.pl