Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Szlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER

Przykład wykorzystania w firmie Superior Industries w Stalowej WoliSzlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 1. Siedziba firmy Superior Industries w Stalowej Woli

Szlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 2. Sterownik EVOlution z pilnikarką NLS-110

Szlifierka NAKANISHI, model EVOlution to wielofunkcyjne i bardzo uniwersalne urządzenie. Sterownik wraz z silnikiem i końcówkami roboczymi mogą stanowić kombajn w warsztacie narzędziowym, wykorzystywany w szeregu zastosowań i aplikacji. W tym artykule chciałbym jednak przybliżyć pilnikarki o kształcie pistoletowym z serii LUSTER. W ofercie NAKANISHI są dwie pilnikarki o identycznych parametrach różniących się umiejscowieniem silnika. Model LUSTER LS-100 ma silnik dokręcany do rękojeści urządzenia, a model NLS-110 ma wbudowany silnik w rękojeść, co wydatnie ułatwia operowanie urządzeniem, a mniejszy gabaryt dotarcie w trudne miejsca polerowanego detalu.

Kilka istotnych cech pilnikarki NLS-110:

• Regulowana długość skoku: od 0 do 6 mm (ustawiana na mimośrodzie),

• Ilość powtórzeń skoku: od 0 do 6300 powtórzeń/minutę,

• Maksymalny moment obrotowy: 17.2 cNm,

• Waga: 800 g, bez przewodu,

• Długość przewodu od rękojeści do sterownika: 1,5 mm.

Poniżej przedstawiamy historię firmy, która w procesie produkcyjnym używa szlifierek Emax EVOlution oraz poznamy opinię osoby, która odpowiada za zakup tych urządzeń.

Szlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 3. Rączka silnika EVOlution z pilnikarką NLS-110

Superior Industries Production Poland Sp. z o.o.

Felgi aluminiowe mają coraz więcej zwolenników. Badania rynku wskazują, że felgi zostaną użyte zarówno w autach nowych, jak i tych używanych, sprowadzanych z zagranicy. Jeśli posiadasz auto, które fabrycznie ma zamontowane felgi aluminiowe, to z dużym prawdopodobieństwem zostały one wyprodukowane przez koncern Superior Industries.

Historia Superior Industries jest długa, ponieważ sięga połowy XX wieku i nie sposób w tym artykule omówić jej całej, jednak należy podać datę – rok 1957 - wtedy to firma została założona przez Louisa L. Boricka. Siedziba główna firmy znajduje się w Southfiled w stanie Michigan. Obecnie osiem zakładów produkcyjnych znajduje się w Meksyku, Niemczech i Polsce zatrudniając około 7600 pracowników. Superior Industries jest jednym z wiodących dostawców felg aluminiowych dla samochodów osobowych.

Firma Superior Industries Production w Stalowej Woli produkuje felgi ze stopów aluminium dla przemysłu motoryzacyjnego. Przedsiębiorstwo samodzielnie wykonuje oprzyrządowanie odlewnicze: kokile oraz rdzenie. Odlewy felg o rozmiarach od 14’’ do 24’’ wykonywane są metodą odlewania niskociśnieniowego. Roczna produkcja to kilka milionów felg. Odbiorcami gotowych felg przygotowanych do montażu są między innymi: Audi, BMW, Citroen, Ford, Honda, Mercedes, Peugeot, Porsche, Suzuki, Volkswagen, oraz Volvo.

Szlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 3 i 4. Gotowy produkt wykonany
w firmie Superior Industries

W celu zaspokojenia popytu i zwiększenia międzynarodowej konkurencyjności ALUTEC/RIAL wybudował w 2000 roku zakład produkcji felg aluminiowych w Stalowej Woli. Przedsiębiorstwo w obecnej formie funkcjonuje od 2017 roku, kiedy to doszło do połączenia dwóch silnych producentów, Superior Industries z Ameryki Północnej i UNIWHEELS z Europy, tworząc jednego z największych na świecie producentów felg aluminiowych do pojazdów osobowych.

Ta transformacyjna kombinacja stworzyła jednego z największych dostawców felg aluminiowych dla rynku motoryzacyjnego z bardzo zróżnicowaną klientelą oraz szeroką gamą produktów.

Przykłady praktycznego zastosowania pilnikarek Emax EVOlution na podstawie doświadczenia firmy Superior Industries

Poprosiliśmy Pana Rafała Tokarza, piastującego w firmie Superior Industries stanowisko Kierownika ślusarni kokilowej o wypowiedź na temat zakupionych pilnikarek NAKANISHI.

Panie Rafale proszę nam zdradzić dlaczego Wasz wybór padł właśnie na pilnikarki NAKANISHI model NLS-110?

Rafał Tokarz: Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję głównie za względu na ich ergonomię oraz jakość wykonania tych pilnikarek. Obie cechy tego produktu są moim zdaniem bezkonkurencyjne na rynku narzędziowym.

Szlifierka Emax EVOlution z pilnikarką LUSTER Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 3 i 4. Gotowy produkt wykonany
w firmie Superior Industries

Waszym sztandarowym wyrobem są felgi aluminiowe. Oferta jest bardzo szeroka. Ciekawi mnie w jakim momencie produkcji wykorzystujecie te urządzenia oraz od ilu lat je użytkujecie.

Pilnikarki NAKANISHI wykorzystujemy do polerowania powierzchni w elementach oprzyrządowania kokil, głównie do rdzeni. Pierwsze urządzenia zakupiliśmy - o ile dobrze pamiętam - ponad 10 lat temu i stopniowo powiększaliśmy ich ilość.

10 lat to bardzo długo, z pewnością może Pan wskazać mocne i słabe strony tego urządzenia. Proszę w związku z tym powiedzieć dlaczego akurat pilnikarki NAKANISHI Emax EVOlution znalazły zastosowanie w Waszej produkcji? Czy to łatwość obsługi, czy może jej parametry techniczne miały wpływ na podjęcie decyzji o zakupie?

Głównym powodem, dla którego używamy produktów NAKANISHI to ich bezawaryjność, ale także przyjazne serwisowanie i możliwość pracy w każdym położeniu. Ze względu na różnorodny kształt powierzchni polerowanych, produkty NAKANISHI pozwalają na pracę w dowolnym położeniu narzędzia, nie stwarzając żadnych ograniczeń w przeciwieństwie do pilnikarek o napędzie linkowym czy pneumatycznym.

Cóż, o mocnych stronach tych pilnikarek już się wypowiedziałem, natomiast co do słabych… nie wskażę takich cech, gdyż spełniają one nasze oczekiwania w 100%, a kolejne nasze zamówienia tych narzędzi mogą to tylko potwierdzać.

Dziękuję za Pana opinię, mam nadzieję, że Wasze sukcesy przełożą się na sukcesy innych klientów, którzy zdecydują się na zakup tych szlifierek.


Marek Adelski

Superior Forum Narzędziowe OBERON

Superior Industries - Production Poland Sp. z o.o.; ul. Ignacego Mościciego 2, 37-450 Stalowa Wola
www.supind.com