Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Stoły obrotowe CNC

– ekonomiczna alternatywa dla maszyn 5 osiowychARCO Andrzej Rudenko Forum Narzędziowe OBERON

Stoły obrotowe CNC firmy pl LEHMANN

Niegdyś w zakładach produkcyjnych zastanawiano się nad sensem zakupu maszyn CNC. Dziś, nikt nie kwestionuje ich oczywistych zalet, a firmy które zwlekały z rozwojem w tym kierunku zostały w tyle. Scenariusz ten obecnie powtarza się przy rozmowach o produkcji przy użyciu większej liczby osi. Logicznym kierunkiem zwiększania możliwości produkcyjnych, gdy opieramy się na obróbce 3-osiowej jest inwestycja w 4 oś lub centrum 5-osiowe. Nawet jeśli nie wykorzystujemy w pełni możliwości takiej maszyny zalety takie jak zwiększona ilość operacji w jednym ustawieniu, jak i związana z tym dokładność pozwalają zauważyć jej przewagę. Jak więc możemy unowocześnić nasz park maszynowy? W artykule tym skupmy się na wadach i zaletach między rozwiązaniem 5-osiowym, a 3+2 – centrum 3-osiowe wyposażone w uchylny stół obrotowy.

ARCO Forum Narzędziowe OBERON

Stoły obrotowe CNC firmy pl LEHMANN

Inwestycja w nowe 5-osiowe centrum obróbkowe jest zazwyczaj wyższa od maszyny 3+2. Warto odnotować możliwość modernizacji istniejącej już maszyny – nawet starszego typu. Obydwa rozwiązania mają zbliżone zalety. 3+2 różni się możliwością demontowania stołu do operacji 3-osiowych lub wykorzystania do nich pozostałej powierzchni roboczej maszyny. W obydwu przypadkach korzystamy z krótszych narzędzi, które poprawiają stabilność procesu, zwiększają dokładność i redukują wibracje. Stół obrotowy może być wyposażony nawet w 4 wrzeciona, co umożliwia jednoczesną obróbkę 4 detali. Maksymalna masa detali obrabianych jest jednak z reguły niższa w porównaniu do możliwości centrów 5-osiowych.

Jednoczesna obróbka 5-osiowa była dotąd głównym powodem przy decyzji o zakupie centrum 5-osiowego. Technologia ta podnosi limity dotyczące geometrii detali, jakie jesteśmy w stanie uzyskać. Stoły obrotowe pL LEHMANN oferują płynną obróbkę jednoczesną w 5 osiach, która eliminuje czas potrzebny na indeksowanie, oraz zwiększa żywotność narzędzi dzięki utrzymywaniu stałego punktu styczności z materiałem.

ARCO Forum Narzędziowe OBERON

Stoły obrotowe CNC firmy pl LEHMANN

Małe wymiary w stosunku do możliwości pomagają zachować większą część roboczą stołu maszyny do operacji 3-osiowych.

Nie zawsze jednak wiemy, jaki będzie nasz kierunek rozwoju. Rozbudowa parku maszynowego wiążą się z dużym obciążeniem fiskalnym i niepewnością zwrotu inwestycji. System combiFlex pozwala na elastyczność w nowym wydaniu. Możliwość rozbudowy 4 osi pL LEHMANN do rozwiązania 3+2 pozwala na stopniowe przygotowanie modernizacji zakładu, by sprostać wymaganiom rynku. Niezależnie od kierunku obydwa rozwiązania – 3+2, jak i centra 5-osiowe mają nieprzeciętne zalety. Odpowiednia decyzja zależeć powinna przede wszystkim od wielkości i typu produkcji.


ARCO Forum Narzędziowe OBERON

ARCO Andrzej Rudenko
ul. Nowa 23 C lokal 007; 05-500 Stara Iwiczna


Telefon: +48 22 353 27 05; 48 22 499 48 01
info@arcotools.pl


www.arcotools.pl