Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Główne czynniki doboru grafitu na elektrodęGrafity Forum Narzędziowe OBERON


OBERON Robert Dyrda to firma, która od wielu lat sprawnie działa na polskim rynku dostawców narzędziowych. Dzięki doświadczeniu, oraz wieloletniej współpracy z wieloma czołowymi firmami w branży, możemy pochwalić się niezrównaną jakością oferowanych przez nas produktów grafitowych oraz serwisu, który to darmowo oferujemy naszym klientom.

Produkty najwyższej klasy, bo na nich właśnie opieramy swoją działalność, oraz najlepsza jakość usług to motto i polityka firmy OBERON Robert Dyrda. Od roku 2007 współpracujemy ze światowym liderem w produkcji grafitów tj. firmą MERSEN. Możemy śmiało pochwalić się wyłącznością w dystrybucji grafitów tych producentów. Najlepsze recenzje wydać nam mogą nasi zadowoleni klienci, których z miesiąca na miesiąc przybywa, którzy mają świadomość, że decyzja o współpracy z firmą Oberon, była n ajlepszą rzeczą jaka mogła ich spotkać.

Najważniejsza dla nas jest jakość oferowanych usług - jakość obsługi klientów przez wszystkie działy, oraz najwyższa jakość dostarczanego materiału. Wyrazem dbałości o to, jest wdrożony w firmie System Zapewnienia Jakości wg ISO 9001:2000. Pierwszy certyfikat mieliśmy przyznany w roku 1999.

Grafity Forum Narzędziowe OBERON
Główne czynniki doboru materiału na elektrody:

1. Szybkość usuwania materiału

Szybkość drążenia zwykle przedstawiamy w milimetrach sześciennych na godzinę, ale faktycznie powinna być wyrażona w złotówkach na godzinę! Osiągnięcie zadowalającej szybkości nie zależy jedynie od prostego wyboru właściwych nastaw maszyny. To także proces bezpośredniego rozproszenia energii w procesie elektrodrążenia. Nie sposób zapobiec zużyciu elektrody, ale może ono być zminimalizowane przez wybór właściwego materiału z którego elektroda będzie przygotowana.

2. Odporność na zużycie

Są cztery rodzaje zużycia : objętościowe, narożnikowe, końcowe i na stronę. Uważamy, że z tych czterech najważniejsze jest narożnikowe przyjmując, że kształt końcowego wybrania określa zdolność elektrody do opierania się zużyciu naroży i krawędzi. Konkludując, skoro elektroda skutecznie opiera się zużyciu w najbardziej czułych miejscach, całe jej zużycie też jest niewielkie i osiągnięta jest maksymalna długość życia elektrody.

3. Wykończenie powierzchni

Dobre wykończenie powierzchni jest osiągane przez właściwy materiał elektrody, dobre warunki płukania i odpowiednie ustawienia zasilania. Wysoka częstotliwość generatora i niska moc daje najlepszą jakość powierzchni, ponieważ takie ustawienia powodują najmniejsze kratery w obrabianym metalu. Końcowe wykończenie powierzchni będzie lustrzanym odbiciem powierzchni elektrody. Najlepszym materiałem na wykańczające elektrody jest użycie grafitów bardzo lub ultradrobnoziarnistych z uwagi na bardzo drobne ziarno i wysoką wytrzymałość.

4. Obrabialność

Każdy fachowiec, który obrabiał grafit jest świadomy, że grafit skrawa się bardzo łatwo. To, że łatwo się obrabia nie oznacza jeszcze, że należy zastanowić się nad doborem gatunku grafitu. Musi być na tyle wytrzymały, aby nie doszło do uszkodzenia przy manipulowaniu czy w trakcie samego procesu elektrodrążenia. Ważne są: wytrzymałość i mały rozmiar ziarna, wtedy minimalne promienie zaokrągleń i ścisłe tolerancje mogą być osiągnięte.

5. Koszt materiału

Koszt nabycia materiału na elektrodę to ogólnie mówiąc niewielka część kosztów elektrodrążenia detalu. Rzadko kto zauważa, że wyodrębnienie kosztu zakupu materiału z całości kosztów drążenia jest całkowicie bez sensu. Czas wykonania elektrody, czas drążenia, jakość pracy, zużycie elektrody - wszystkie te czynniki szczególnie zależą od materiału użytego na elektrodę bardziej niż inne. Znaczy to, że najważniejsza jest wiedza o właściwościach i charakterystykach dostępnych gatunków materiałów na elektrody i jak one wpłyną na obrabiany metal. Tylko z tymi wszystkimi danymi możliwe jest zrobienie analizy kosztów/wykonania, która pokaże prawdziwy koszt pracy na drążarce.

Grafity Forum Narzędziowe OBERON

Fizyczne właściwości grafitów MERSEN

OBERON Robert Dyrda oferuje pełne zakres materiałów przeznaczonych na elektrody do drążenia, oraz pełen serwis usług dotyczących wykonywania gotowych elektrod. Oferujemy usługi:

• Frezowania CNC;

• Szlifowania CNC;

• Szlifowania na maszynach konwencjonalnych wałków i płaszczyzn;

• Toczenia.

Grafity Forum Narzędziowe OBERON

Rys. A. Zwykły GRAFIT - Podczas prodcesu elektrodrążenia kawałki
grafitu znikają bardzo szybko.
Rys. B. Grafit MERSEN - Z uwagi na bardzo wysoką wytrzymałość
MERSEN traci cząstki znacznie wolniej.

Wszystkie usługi wykonujemy po dostarczeniu niezbędnej dokumentacji 2D lub 3D. Wykonanie oparte jest o technologię CAD/CAM. Obróbka zgrubna jak i wykańczająca , profilowanie elektrod, gwintowanie oraz wiercenie.

W naszej ofercie gotowe półfabrykaty grafitowe czyli:

• Pręty okrągłe w średnicach od ø1,5 do ø50 mm;

Grafity Forum Narzędziowe OBERON
• Pręty kwadratowe w przekroju od 5x5 do 50x50 mm;

• Pręty płaskie;

• Grafit cięty z bloku;

• Cieńkie listki w grubości od 0,1 mm !!!

• Płytki zbieżne do drążenia elementów żeberkowych.

W przypadku, gdyby nie znaleźli Państwo interesującego Was kształtu, proszę dzwonić, zrobimy to od ręki na życzenie. Ponadto oferujemy pełną pomoc techniczną w zakresie użytkowania naszych grafitów.


Zapraszamy na targi STOM Kielce w dniach od 28 do 31 marca 2023.
Hala E, Stoisko E-36.

Pozdrawiam, Dawid Hulisz, tel. (+48) 693 371 241


Kontakt: d.hulisz@oberon.pl


Pełen wykaz oferty grafitowej dostępny jest pod adresem naszej strony internetowej www.oberon.pl.

Grafity Forum Narzędziowe OBERON