Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Uchwyt tulejowy = dokładność i szybkość przezbrojenia?Uchwyt tulejowy = dokładność i szybkość przezbrojenia? Forum Narzędziowe OBERON

Kupując centrum tokarskie otrzymujemy w zestawie uchwyt 3-szczękowy. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań chwytowych jakie możemy sobie wyobrazić. Czemu więc tak często się go wymienia? W tym artykule omówimy powody, dla których uchwyty tulejowe są tak popularne jako alternatywa dla standardowych rozwiązań.

Uchwyt tulejowy = dokładność i szybkość przezbrojenia Forum Narzędziowe OBERON

Tuleja mocująca firmy Hainbuch

Na rynku utarło się przekonanie, że uchwyty tulejowe są niezbyt elastycznym pomysłem na maszynę. Ograniczamy w końcu kilkukrotnie maksymalną średnicę mocowanego detalu, a każda tuleja kosztuje krocie w stosunku do szczęk miękkich. Tutaj jednak na każdy problem jest zarówno rozwiązanie jak i rozsądny argument. Od wielu lat uchwyty tulejowe Hainbuch można rozbudować o adaptery takie jak uchwyt 3-szczękowy, stół magnetyczny, kieł i wiele innych. Jest to unikalny system tego typu na rynku. Wszystkie adaptery są wykonane w technologii zero-point, więc gwarantują dokładność przezbrojenia na poziomie poniżej 0,005 mm. Oznacza to, że do większości aplikacji przełożenie adaptera to jedyna czynność, którą operator musi wykonać do uzbrojenia maszyny na inny detal.
Zero-point to też wytłumaczenie ceny tulei. Każda tuleja jest wykonana w ciasnej tolerancji pozwalającej zachować powtarzalność wymiany poniżej 0,003 mm. Pozwala to na ustawienie na maszynie innego detalu dosłownie w kilka sekund. Biorąc pod uwagę koszt godziny roboczej maszyny – wyższa cena szybko się zwraca. Inną zaletą jest ponadprzeciętna trwałość – przy takiej konstrukcji wszystkie elementy stalowe uchwytu mogą być wykonane w 60 HRC. Zapewnia to długą i bezawaryjną eksploatację.
Tuleja mocująca jest zdecydowanie bardziej odporna na siły odśrodkowe przy obróbce. Często trudno nam zachować równowagę, która zapewni stabilne mocowanie bez odkształcania detalu tak w spoczynku co przy obrotach wrzeciona. Uchwyt szczękowy potrafi stracić ponad 50% siły zacisku już przy 3-4 tys. obr./min. Ogromna bezwładność wirującej masy, którą niewątpliwie jest szczęka powoduje opisane zjawisko. Często mylnie kadra kierownicza obwinia pracownika obrabiarki o niewłaściwe zamocowanie detalu i wyrwanie go podczas obróbki. Tej cechy pozbawione są uchwyty tulejowe. Charakteryzują się one bardzo dużą stabilnością siły ścisku w pełnym zakresie obrotów wrzeciona. Utrata ścisku nie przekracza 10% dla tych samych warunków podczas spoczynku i dynamicznej pracy, dzięki czemu łatwiej jest ustawić adekwatne do sytuacji parametry wrzeciona.

Uchwyt tulejowy = dokładność i szybkość przezbrojenia? Forum Narzędziowe OBERON

Co z mocowaniem za otwór? Tu możemy wykorzystać adapter Mando z tuleją rozprężną, który zakładamy do uchwytu tulejowego. Pozwala on na bardzo komfortowe podejście do obróbki. Możemy użyć siły właściwej dla uchwytów szczękowych o wielkości rzędu 250-300 kN bez znacznego odkształcania detalu, a samo oprzyrządowanie jest w zasadzie odporne na wszelkie strategie obróbki czy wysokie obroty. Niejednokrotnie to rozwiązanie zadziwia nas swoją sztywnością i zdolnością pochłaniania drgań.

Zachęcamy do zapoznania się z jakością firmy Hainbuch i kontaktu z firmą ARCO będącą jej przedstawicielem w Polsce.

ARCO Andrzej Rudenko
ul. Nowa 23 C, lokal 007; 05-500 Stara Iwiczna
telefon: +48 22 353 27 05; +48 22 499 48 01
e-mail: info@arcotools.pl