Artykuł

ABPLANALP - Daleko poza standard

Duże prędkości skrawania, brak chłodziwa i wysokie przyspieszenie, a przy tym unikalne strategie obróbki, wysoka jakość powierzchni, dokładność rzędu kilku mikronów i wydajna obróbka grafitu – to tylko niektóre cechy technologii HSC skoncentrowane w jednej obrabiarce firmy OPS Ingersoll, serii Eagle V.

Dla firm produkujących precyzyjne elementy, elektrody, wkładki oraz formy obrabiarka OPS Ingersoll High Speed Eagle V5, dystrybuowana przez firmę Abplanalp, to rozwiązanie idealne. Dzięki szczelnej obudowie maszyny i wydajnemu odciągowi pyłów frezarka przystosowana jest do obróbki elektrod grafitowych oraz innych materiałów pylących. Technologia HSC (ang. High Speed Cutting) umożliwia wydajne i precyzyjne skrawanie tytanu i wszelkiego rodzaju stali hartowanych powyżej 50 HRC. Bramowa konstrukcja z nieruchomym stołem oferuje dużą dynamikę ruchów, niezależną od obciążenia stołu, oraz dużą przestrzeń obróbczą w stosunku do wymiarów maszyny. Do tego dochodzi przyjazne sterowanie Heidenhein TNC 640.

Innowacyjne i opłacalne

Firma OPS Ingersoll od blisko dwóch dekad prowadzi stałe badania własnych maszyn i nieustannie je rozwija. Dzięki temu dostarcza użytkownikom najnowocześniejsze technologie, zapewniając wysoką rentowność urządzeń, a tym samym długotrwałe bezpieczeństwo inwestycyjne. „EagleTec inside" – kierując się tym hasłem, firma wraz z każdą wytwarzaną maszyną składa klientom zobowiązanie wszechstronności, niezawodności i uniwersalności swoich urządzeń.

Technologie i maszyny OPS Ingersoll sprawdzą się m.in. przy wytwarzaniu narzędzi i form wtryskowych, precyzyjnej mikroobróbce, frezowaniu elektrod z grafitu i miedzi czy produkcji wkładek do elementów optycznych. Znajdą też zastosowanie w tłocznikach i wykrojnikach, stomatologii medycznej, a nawet w technologiach lotnic zych i kosmicznych.

Dynamiczne i zautomatyzowane

Dzięki unikalnej budowie i konstrukcji bramowej z podwójnym systemem napędów maszyna zapewnia niezwykłą dynamikę obróbki. Wszystkie ruchy w osiach XYZ wykonuje głowica, stół zaś pozostaje nieruchomy. Do tego maszyna jest symetryczna termicznie. Stół uchylno-obrotowy wyposażony w silniki momentowe (torque) zapewnia wysoką dynamikę w obróbce ciągłej do 500 kg.

Opcjonalnie oferowana jest obróbka 5-osiowa symultaniczna

O automatyzacji na najwyższym poziomie świadczy też zaprojektowanie magazynu. Magazyn zintegrowany z maszyną zajmuje minimalną przestrzeń, magazyn zewnętrzny natomiast opcjonalnie dostępny jest dla narzędzi o maksymalnej pojemności do 175 pozycji. Może być też zaprojektowany jako połączony magazyn dla obrabianych przedmiotów i narzędzi.

Ponadto OPS Ingersoll w swoich maszynach stosuje najnowsze systemy sterowania od Heidenhain. Ukierunkowana koncepcja serii Eagle V w połączeniu z nowymi cechami jednostki sterującej zapewnia znakomitą powierzchnię i precyzję przy jednoczesnej optymalizacji czasu obróbki. Pozwala to osiągać najlepsze wyniki obróbki elementów o różnych rozmiarach i masach zarówno w 3, jak i 5 osiach.

Ucieczka do przodu

W najnowszym katalogu frezarek HSC serii Eagle V firma OPS Ingersoll nie bez powodu odwołuje się do specyfiki hokeistów – sportowców szybkich, twardych i bezkompromisowych. Jak powiedział jeden z nich, Wayne Gretzky: „Wielu graczy idzie tam, gdzie jest krążek. Ja idę tam, gdzie będzie krążek”. I to jest istota strategii OPS Ingersoll – nie być tam, gdzie są inni, ale wyznaczać nowe horyzonty w technologiach frezowania. Obecnie jest nim technologia HSC – szybka i bezkompromisowa.

Uzupełnieniem oferty jest bogaty wybór wrzecion od firmy FISCHER (stożki HSK E40, HSK E50 i HSK A63). Wszystkie wrzeciona są opcjonalnie dostępne z wewnętrznym źródłem chłodziwa. Przy użyciu powietrza lub aerozolu powstaje bardzo delikatny spray – mieszanina z niewielką ilością chłodziwa – stale odmierzany i dozowany do ostrza narzędzia bez żadnych strat. Optymalne zastosowanie cząstek smarnych skutecznie redukuje tworzenie się ciepła

Autor: Tomasz Piekarniak

www.abplanalp.pl, tomasz.piekarniak@abplanalp.pl