Artykuł

Sandvik Coromant przedstawia rewolucję w procesie toczenia

Pierwsze przemysłowe rozwiązanie toczenia we wszystkich kierunkach oferuje zwiększenie elastyczności obróbki, produktywności i trwałości narzędzi.

Specjalizująca się w produkcji narzędzi skrawających i systemów narzędziowych firma Sandvik Coromant przedstawia rewolucyjną koncepcję toczenia, która pozwala na zwiększenie elastyczności obróbki oraz możliwość znacznego zwiększenia produktywności. Metoda PrimeTurning™ wraz z odpowiednimi narzędziami oferuje firmom produkcyjnym, zwłaszcza z sektora lotniczego i motoryzacyjnego, pierwsze przemysłowe rozwiązanie umożliwiające toczenie we wszystkich kierunkach.

Inaczej niż w przypadku tradycyjnych, znanych od lat metod toczenia, zastosowanie PrimeTurning umożliwia wykonanie przejść wzdłużnych (do przodu i do tyłu), planowania i profilowania przy użyciu tego samego narzędzia. U podstaw tej metody leży zagłębianie ostrza w materiał przy uchwycie i toczenie przejściem od uchwytu.Mały kąt przystawienia pozwala na obróbkę z wyższymi parametrami skrawania. Ponadto, przy użyciu tych samych narzędzi można wykonywać tradycyjne przejścia do uchwytu.

Specjaliści Sandvik Coromant przekonują, że w przypadku niektórych zastosowań, dzięki użyciu metody PrimeTurning w miejsce tradycyjnego toczenia, produktywność wzrasta o 50%. Po części jest to zasługa małego kąta przystawienia, który pozwala uzyskać cieńsze i szersze wióry. Dzięki temu naprężenia rozkładają się na dłuższym odcinku krawędzi skrawającej, a ciepło nie kumuluje się w obszarze naroża płytki.Rezultatem są zarówno zwiększone parametry skrawania, jak i przedłużona trwałość narzędzia. Dodatkowo, kiedy toczymy od uchwytu, nie ma ryzyka zakleszczania się wiórów (częsty i niepożądany efekt tradycyjnego toczenia wzdłużnego). Wykorzystanie obrabiarki w większym stopniu w związku ze skróceniem czasu trwonionego na ustawianie i wymianę narzędzi również zwiększa ogólną wydajność produkcji.

Metoda PrimeTurning jest szczególnie korzystna dla przemysłu motoryzacyjnego, gdzie istnieje potrzeba przeprowadzania toczenia zewnętrznego w produkcji wielkoseryjnej lub przemysłu lotniczego, gdzie wymaganych jest wiele zmian narzędzi i częste zmiany sposobu mocowania.

“Doświadczeni operatorzy wiedzą, że mały kąt przystawienia umożliwia zwiększenie prędkości posuwu” mówi Håkan Ericksson, Global Product Specialist w Sandvik Coromant. “Jednak, w toczeniu konwencjonalnym konieczne jest zastosowanie kąta przystawienia bliskiego 90°, aby móc toczyć do kołnierza i uniknąć powstania wiórów wstęgowych, charakterystycznych dla małego kąta przystawienia. Metoda PrimeTurning rozwiązuje te problemy łącząc bezproblemowy dostęp do powierzchni kołnierzyi zastosowanie kąta przystawienia 25-30° z doskonałą kontrolą wiórów i zachowanymi wartościami tolerancji. To innowacyjne rozwiązanie oferuje niezliczone możliwości przeprowadzenia operacji tokarskich w sposób o wiele bardziej wydajny i produktywny niż dotychczas. To nie tylko nowe narzędzie, to całkowicie nowe podejście do procesu obróbki tokarskiej.”

Metoda PrimeTurning jest wspierana przez wprowadzenie do sprzedaży dwóch wyspecjalizowanych wariantów narzędzi tokarskich CoroTurn® Prime i aplikacji komputerowej PrimeTurning służącej do generowania kodów sterujących zoptymalizowanych z użyciem najlepszych praktyk obróbkowych. Każde naroże płytki CoroTurn Prime może być wykorzystane na trzy sposoby: do toczenia wzdłużnego, do planowania i do profilowania, zapewniając w ten sposób efektywne wykorzystanie krawędzi skrawających i wydłużenie okresu trwałości płytek.

Sandvik Coromant, będący częścią ogólnoświatowej grupy inżynieryjno przemysłowej Sandvik, jest liderem w dziedzinie wytwarzania narzędzi, rozwiązań w zakresie obróbki skrawaniem oraz posiadanej wiedzy. Wyznacza standardy i wdraża innowacje spełniające wymagania przemysłu obróbki metalu, zarówno obecne jak i związane z nadchodzącą nową erą przemysłową. Wsparcie edukacyjne, duża skala inwestycji w badania i rozwój oraz silne, partnerskie relacje z klientami gwarantują postęp w zakresie technologii obróbki, który nadaje kierunek i dynamikę oraz zmienia przyszłość przemysłu wytwórczego. Firma Sandvik Coromant jest właścicielem ponad 3100 patentów na całym świecie, zatrudnia ponad 8500 pracowników i jest reprezentowana w 150 krajach.

Oferowane są dwa wyjątkowe warianty płytki: Płytka CoroTurn Prime w wariancie A posiada trzy naroża 35° i jest zaprojektowana do lekkiej obróbki zgrubnej, obróbki wykończeniowej i profilowania. Płytka CoroTurn Prime w wariancie B, z bardzo mocnymi narożami, jest przeznaczona do obróbki zgrubnej. Aktualnie dostępnych jest dziewięć modeli płytek CoroTurn Prime w wariancie A i sześć w wariancie B odpowiednich do toczenia materiałów, takich jak ISO P (stal), S (superstopy żaroodporne i tytan) oraz M (stal nierdzewna). W przyszłości przewidywane jest rozszerzenie tej oferty o modele do toczenia szerszej gamy materiałów obrabianych. Asortyment oprawek obejmuje 52 modele wyposażone w złącze Coromant Capto®, CoroTurn QS lub tradycyjny trzonek o przekroju prostokątnym.

Generator kodów sterowania PrimeTurning nie tylko zapewnia maksymalną wydajność, ale także bezpieczeństwo procesu poprzez optymalne dopasowanie prędkości posuwu do drogi narzędzia i programowanie zagłębienia ostrza w materiał po łuku. Aplikacja generuje program z wykorzystaniem kodów ISO, które są obsługiwane przez różne układy sterowania CNC.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.sandvik. coromant.com/pl-pl/campaigns/primeturning ub przyłączając się do dialogu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

SANDVIK POLSKA Sp. z o.o.

Al. Wilanowska 372, 02-665 Warszawa

tel.: (22) 647 38 80, 843 21 51, 843 83 29

fax: (22) 843 21 36, 647 12 56

www.sandvik.coromant.com/pl