Artykuł

Redukcja czasu przezbrojenia maszyny dzięki uchwytom tokarskim z szybką wymianą szczęk firmy SCHUNK

Redukcja stanów magazynowych oraz produkcja just-in-time wpływają obecnie coraz bardziej na procesy produkcyjne zakładów. Aby sprostać konkurencji, konieczna jest elastyczna i oszczędna produkcja- wytwarzane są coraz krótsze serie, a jednocześnie wielokrotnie wzrastają wymagania co do jakości, co wymusza zwiększenie częstotliwości przezbrajania maszyn. Przezbrojenie maszyny musi być krótkie, dokładne i powtarzalne. Aby nie tracić cennego czasu, warto wybrać odpowiednie systemy mocowania zarówno narzędzi, jak i przedmiotów obrabianych. Firma SCHUNK, lider kompetencji w zakresie mocowania narzędzi i detali oferuje całą gamę uchwytów tokarskich z systemem szybkiej wymiany szczęk. Duża dokładność, niezawodność i prosta obsługa pozwalają zredukować czas i koszt przezbrojenia maszyn, szczególnie przy niewielkich seriach produkcyjnych.

Uchwyt tokarski ROTA THW plus pozwala na elastyczną i szybką wymianę szczęk dzięki zintegrowanemu systemowi szybkiej wymiany szczęk oraz modułowemu systemowi wymiennych tulei centralnych. W ciągu jednej minuty można dokonać wymiany kompletu szczęk, a wysoka dokładność i powtarzalność wymiany (do 0,02 mm) eliminują konieczność każdorazowego wytaczania szczęk miękkich. Oprócz wysokiej precyzji, ROTA THW plus został zaprojektowany, aby być obsługiwane łatwo i bezpiecznie podczas zmiany szczęki. Tylko wtedy, gdy szczęka jest poprawnie umieszczona w prowadnicy, klucz może być łatwo usunięty z uchwytu. Krótkie i częste cykle zaciskania przy stosowaniu cieczy chłodząco - smarującej podczas procesów obróbkowych mogą, na skutek niedostatecznej konserwacji, powodować zmniejszenie siły zacisku na uchwycie. W uchwycie ROTA THW plus zastosowany został ulepszony system smarowania - specjalna struktura kanałków doprowadzających smar doskonale dostarcza go do powierzchni współpracujących ze sobą, co prowadzi do wyraźnego zwiększenia siły zacisku na uchwycie. Oznacza to mniej przerw na smarowanie i konserwację uchwytu oraz zwiększenie siły mocowania przy długim obciążeniu.

ROTA THW vario, to elastyczny system mocowania za pomocą uchwytu tokarskiego, trzpienia rozprężnego lub tulei zaciskowej, idealny do obróbki małych serii. W ciągu zaledwie dwóch minut, podstawowy uchwyt ROTA THW vario, może być wyposażony w tuleję zaciskową lub trzpień rozprężny. Uchwyt pozostaje zawsze zamontowany na wrzecionie obrabiarki, a tym samym pozwala zaoszczędzić cenny czas podczas konfiguracji innych elementów zaciskowych.

ROTA THW vario 215 w kombinacji z trzpieniem rozprężnym vario D

Zakresy mocowania trzpieni rozprężnych vario-D w 4 wielkościach:

D0: zakres mocowania: 20-28mm

D1: zakres mocowania: 26-38mm

D2: zakres mocowania: 36-54mm

D3: zakres mocowania: 50-80mm

Zalety:

• Dokładność bicia poniżej 0,005mm - dla wyższej precyzji;

• Prosta i szybka wymiana tulei rozprężnych - redukcja czasów ustawienia;

• Ekstremalnie sztywne mocowanie - wysoka precyzja mocowania;

• Wysoka siła mocowania dzięki tulejom rozprężnym - brak wibracji podczas obróbki.

ROTA THW vario 215 w kombinacji z tuleją zaciskową vario F

Zakresy mocowania tulei zaciskowej vario-F w 3 wielkościach

F65: zakres mocowania 4-65mm

F80: zakres mocowania 5-80mm

F100: zakres mocowania 16-100mm

Zalety:

• Dokładność bicia poniżej 0,001mm – najwyższa jakość obróbki

• Mocowanie na całej średnicy zewnętrznej - mocowanie detalu woln e od deformacji

• Szybka wymiana tulei - redukcja czasów i kosztów ustawienia maszyny

• Małe średnice mocowania - elastyczność dla różnych zadań mocowania

ROTA NCX

Po wcześniejszych sukcesach uchwytów hakowo-klinowych, SCHUNK wprowadza system szybkiej wymiany szczęk do maszyn CNC z cylindrem o krótkim skoku. ROTA NCX wyróżnia się w szczególności w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, ze względu na wyjątkowo korzystny stosunek ceny do wydajności. Redukuje czasy przezbrojenia i zwiększa wydajność maszyny, dzięki systemowi szybkiej wymiany, przy wymianie szczęk górnych razem ze szczękami bazowymi, szczęki nie muszą być ponownie przetaczane. Do uchwytu ROTA NCX pasują wszystkie szczęki górne z wrębem krzyżowym firmy SCHUNK. ROTA NCX może być stosowany zarówno do mocowania średnic wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Interfejs jest w pełni kompatybilny z uchwytami Kitagawa serii BB-200. Uchwyt dostępny jest w wielkościach: 165, 210, 260 oraz 315.

SCHUNK Intec Sp. z o. o.

Ul. Puławska 40A, 05-500 Piaseczno

Tel.: 22 726 25 00, Fax: 22 726 25 25

E-mail: info@pl.schunk.com, www.pl.schunk.com