Artykuł

Narzędziownie regionu kujawsko-pomorskiego - część III - P.W. „TOMA” - Producent form wtryskowych, form ciśnieniowych, wykrojników

Firma "TOMA" powstała w 1998 roku. Zakład produkcyjny mieści się w Żołędowie 16 km od Bydgoszczy. Przez prawie 20 lat swojej działalności firma systematycznie się rozwijała, między innymi poprzez modernizację i powiększanie parku maszynowego.

Działalność firmy obejmuje produkcję:

• form wtryskowych,

• form ciśnieniowych (ZnAl i Al),

• formy na poliuretany,

• wykrojniki,

• tłoczniki,

• formy na rozdmuch,

• przetwórstwo tworzyw.

Poza tym w ofercie firmy znajdują się różnego rodzaju oprawki specjalne, przyrządy pomocnicze oraz montażowe. Narzędzia wykonywane w naszym zakładzie pracują w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w takich jak AGD, medycyna, kosmetyki, budownictwo, motoryzacja. Odbiorcami narzędzi są zarówno klienci krajowi jak i zagraniczni z Niemiec, Szwecji, a w szczególności z Danii.

Firma obok wykonywania nowych narzędzi świadczy również usługi serwisu form oraz wykonywania pojedynczych elementów form takich jak, matryce, stemple itp.

W 2003 roku powstała Sp. z o.o "TOKRY" powiązana kapitałowo z firmą "TOMA". Zadaniem nowo powstałej firmy było uzupełnienie obszaru działalności istniejącej narzędziowni o przetwórstwo tworzyw sztucznych. Zakupiono nową wtryskarkę ENGEL 120T. Stworzono tak zwaną stację prób, aby formy wyprodukowane dla klienta przed wysyłką zostały sprawdzone na miejscu. Zakup wtryskarki umożliwił także bardziej kompleksową obsługę klienta. Klienci zgłaszają się do nas z pierwszymi „surowymi” projektami. Nasz konstruktor z klientem dopasowuje technicznie produkt pod kątem produkcji, a także po to żeby nie stracił on na swojej funkcjonalności. Następnie wykonujemy formę oraz produkcję detalu na wtryskarce. W ten sposób przeprowadzamy klienta od pomysłu do gotowego wyrobu. Jesteśmy w tym zakresie bardzo elastyczni, nie istnieje u nas coś takiego, jak minimalne zamówienie na produkcję. W najbliższym czasie planujemy rozbudowę firmy o nową halę oraz powiększenie zakresu działalności o produkcję pojemników z rozdmuchu.

P.W.”TOMA”

85-569 Bydgoszcz, ul. Mochelska 5

tel./fax 52 340 27 20

kom. 501 051 749

Zakład produkcyjny:

86-021 Żołędowo,

ul. Klonowa 27

tel.52 381 87 22