Artykuł

Co nowego w numerze...

Drodzy Państwo!

Poprzednio pisałem o infrastrukturze informatycznej, ginących danych i tym z jakiego kraju czy regionu świata kupować towary. Skoro jednak nadchodzi lato, może zaplanować urlop i wyrwać się gdzie problemy są innej natury, gdzie nawet nie ma zasięgu naszych elektronicznych smyczy? Na powyższym, zrobionym zeszłego lata zdjęciu, wpatruję się w ekran telefonu stojąc na granicy rezerwatu „Kamień nad Rzepedzią” w drodze z Przybyszowa do Komańczy. Okolica naprawdę słabo zaludniona, romantyczna, jeżeli przez romantyzm rozumiemy błotniste polne drogi. Wszyscy, którzy chcą uniknąć napromieniowania szkodliwym smogiem elektromagnetycznym powinni się tam udać. I jak widać na obrazku – nie ma sensu włączać komórek. Nie złapią sygnału. Nie było ani kreseczki. Czemu zatem wpatruję się w ekranik z dezaprobatą? Bo chciałem rezerwować nocleg w Komańczy, a tu zasięgu brak. Oj, niełatwo dogodzić człowiekowi …

Taka chęć oderwania się od codzienności drzemie pewnie w każdym z nas. Fajnie jest zostawić wszystkie sznurki, linki czy raczej więzy łączące nas z setkami „przydatnych” rzeczy, spraw i choć raz w roku uwolnić się. Może to być pielgrzymka do Santiago czy gdzieś bliżej. Wypad w puste góry albo na popularne Kanary – byle nie w sezonie. Reset. Ładowanie akumulatorów. Ja, jak co roku chcę pojechać w góry, powłóczyć się z plecakiem. Mam nadzieję, że mimo chłodnej i deszczowej wiosny, lato do nas zawita takie akurat. Słoneczne, z deszczykiem w nocy, bez wściekłych upałów w dzień powodujących, że plecak robi się zbyt ciężki.

No dobrze, rozmarzyłem się zanadto za biurkiem, ale już wracam do rzeczywistości. Bieżący numer Forum Narzędziowego piszę po pierwszej edycji targów INNOFORM w Bydgoszczy. Organizatorzy świetnie przygotowali imprezę inaugurującą sezon targowy na północy kraju. Hala, parkingi i co najważniejsze dla nas wystawców, tłumy gości od pierwszych godzin. I to gości nie tylko lokalnych, ale z całej Polski i krajów ościennych. Proszę rzucić okiem na relację z INNOFORM.

W numerze prezentujemy też kolejne firmy z regionu bydgoskiego zajmujące się usługami narzędziowymi. Tym razem jest to Form-Plast z Bydgoszczy i Toma z Osielska. W kolejnych numerach chcemy pokazywać różne narzędziownie, ich sprzęt, stosowane rozwiązania. Marzy mi się, aby nasz przemysł narzędziowy stał się wiodącym w Europie. Przy takim sąsiedzie zza Odry, dla którego pracuje większość naszych firm narzędziowych, to marzenie stanie rzeczywistością. Bo kto ma nas wyprzedzić? Jesteśmy dużym krajem, w centrum Europy. A w niemieckich mediach ciągle piszą o narzędziowcach portugalskich czy chińskich. Urazy do nas jakieś mają czy co?

Kolejne w tym roku publikowane przez nas na łamach Forum Narzędziowego raporty dotyczą tokarek i oprogramowania. Numer przygotowujemy bowiem na targi ITM w Poznaniu. Salon Mach-Tool będący częścią tej imprezy to właśnie największa w naszym kraju coroczna wystawa obrabiarek. Z uwagi na koniunkturę na rynku, w tym roku rozrosła się tak, że organizatorzy zaproponowali nowy układ hal. Warto zatem być w czerwcu w Poznaniu i cieszyć oko nowościami rynkowymi wielu światowych producentów maszyn.

Serdecznie zapraszam na stoisko Oberon Robert Dyrda do Poznania. Targi ITM będą od wtorku 6 czerwca do piątku 9 czerwca. Na stoisku będziemy rozdawali nasze plakaty z gatunkami stali i stopów metali oraz firmowe gadżety.

Fot. Na powyższym, zrobionym zeszłego lata zdjęciu, wpatruję się w ekran telefonu stojąc na granicy rezerwatu „Kamień nad Rzepedzią” w drodze z Przybyszowa do Komańczy.