Artykuł

ROTA NCX

Uchwyt z systemem szybkiej wymiany szczęk do tokarek z cylindrem o krótkim skoku

Elastyczna produkcja just-in-time wymaga wytwarzania coraz krótszych serii produktów, przy jednoczesnym zwiększeniu ich jakości, co wymusza zwiększenie częstotliwości przezbrajania maszyn. Przezbrojenie maszyny musi być krótkie, dokładne i powtarzalne. Aby nie tracić cennego czasu, warto wybrać odpowiednie systemy mocowania zarówno narzędzi, jak i przedmiotów obrabianych. Ponad 40-letnie doświadczenie w opracowywaniu i produkcji uchwytów tokarskich firmy SCHUNK obejmuje szeroki zakres zastosowań. Dzięki ciągłemu rozwojowi i innowacjom, uchwyty tokarskie SCHUNK spełniają wymagania najnowocześniejszej obróbki skrawaniem i bardzo wymagających zadań obróbczych w znanej na całym ś wiecie najwyższej jakości.

Po wcześniejszych sukcesach uchwytów ząbkowo-klinowych, SCHUNK wprowadza system szybkiej wymiany szczęk do maszyn CNC z cylindrem o krótkim skoku. ROTA NCX wyróżnia się w szczególności w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, ze względu na wyjątkowo korzystny stosunek ceny do wydajności. Redukuje czasy przezbrojenia i zwiększa wydajność maszyny, dzięki zintegrowanemu systemowi szybkiej wymiany szczęk. W ciągu jednej minuty można dokonać wymiany kompletu szczęk, a wysoka dokładność i powtarzalność wymiany (do 0,02 mm) eliminują konieczność każdorazowego wytaczania szczęk miękkich. Do uchwytu ROTA NCX pasują wszystkie szczęki górne z wrębem krzyżowym firmy SCHUNK. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, uchwyt jest wyposażony w monitor obecności szczęk. Tylko wtedy, gdy szczęka jest poprawnie umieszczona w prowadnicy, klucz może być łatwo usunięty z uchwytu. ROTA NCX może być stosowany zarówno do mocowania średnic wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Technologia

Zębatki klinowe, które mogą być przemieszczane stycznie w uchwycie, są napędzane za pomocą ukośnych powierzchni roboczych osiowo prowadzonego tłoka. System zębatkowy przenosi siłę na szczęki bazowe, generując ruch szczęki, który jest synchroniczny i radialny względem osi obrotu. Szybka zmiana szczęk odbywa się poprzez pociągnięcie klina na bok za pomocą klucza. Podwójne prowadzenie tłoka i jednoczęściowe zębatki klinowe tworzą niezwykle sztywny układ, co okazuje się kluczowe dla uzyskania optymalnej dokładności powtórzeń.

1. System hakowo zębatkowy;

2. Hartowany i niezwykle sztywny korpus;

3. Duży otwór przelotowy;

4. Zoptymalizowany układ smarowania;

5. Gwintowane otwory montażowe;

6. System szybkiej wymiany szczęk;

7. Standardowy interfejs szczęk uchwytu;

8. Mechanizm blokujący z monitorem obecności szczęk;

9. Zintegrowany mechanizm kulowy;

10. Konstrukcja o zoptymalizowanej masie własnej.

Szybka zmiana szczęk odbywa się poprzez obrócenie klucza o 210°, które powoduje wyciągnięcie zębatki klinowej z zazębienia szczęki bazowej. Szczęka bazowa może zostać usunięta. W ten sposób można zmienić cały zestaw szczęk w ciągu jednej minuty.

Uchwyt Rota NCX wyposażony został w ulepszony system smarowania- trzy smarowniczki umieszczone na korpusie uchwytu ułatwiają smarowanie wszystkich powierzchni roboczych. Specjalny kształt rowków smarowych zapewnia stałe smarowanie powierzchni ciernych, co skutkuje wyraźnym zwiększeniem siły zacisku. Zoptymalizowany układ smarowania oznacza mniej przerw na smarowanie i konserwację uchwytu oraz zwiększenie siły mocowania przy długim obciążeniu. Rota NCX został także zoptymalizowany pod względem wagowymzmniejszenie masy własnej uchwytu zapewnia optymalne zachowanie bezwładności. Pozwala to na szybsze procesy akceleracji i hamowania. Interfejs uchwytu jest w pełni kompatybilny z uchwytami Kitagawa serii BB-200. Uchwyt dostępny jest w wielkościach: 165, 210, 260 oraz 315. Tuleja centralna wchodząca w zakres dostawy jest prosta do usunięcia i można ją szybko i łatwo dostosować do istniejącego adaptera cięgna. Przy wymianie uchwytu Kitagawa BB200 o tym samym rozmiarze, istniejąca tuleja centralna może zostać zachowana.

Zalety - Państwa korzyści

• Wygodny system szybkiej wymiany szczęk Minimalizacja czasu i kosztów konfiguracji.

• Duży otwór przelotowy. Obróbka wszystkich standardowych średnic rur i prętów.

• Wysoka wydajność systemu ząbkowo- klinowego. Niezawodne w obróbce mocowanie dzięki dużym siłom zaciskowym.

• Wysoka powtarzalność szybkiej wymiany szczęk. Bez konieczności ponownego nawiercania już wykonanych szczęk.

• Zoptymalizowany układ smarowania. Gwarantuje stale wysokie siły mocowania.

• Interfejs w 100% kompatybilny z uchwytami serii Kitagawa BB200. Wymiana istniejących uchwytów Kitagawa może być wykonana w krótkim czasie.

• Pusta nakrętka, którą można zdemontować i wyjąć jest zintegrowana z uchwytem. Obracając za gwinty rurki pociągowej lub wymianę już obróconej tulei środkowej.

• Wszystkie części funkcjonalne są szlifowane i hartowane. Wysoka dokładność powtarzania i zmiany szczęki.


SCHUNK Intec Sp. z o. o.

Ul. Puławska 40A, 05-500 Piaseczno

Tel.: 22 726 25 00, Fax: 22 726 25 25

E-mail: info@pl.schunk.com, www.pl.schunk.com