Artykuł

Targi ITM Industry Europe 2019

Poznań areną światowych trendów w przemyśle

W trakcie targów ITM Industry Europe, Modernlog, 3D Solutions, Subcontracting i Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle 2019 w Poznaniu, trwających od 4 do 7 czerwca można było śledzić najnowsze trendy w logistyce, druku 3D, kooperacji, przemyśle i branży BHP. Cztery dni pozostawiły jednak pewien niedosyt, bo aby obejrzeć ogrom ekspozycji zgromadzonej na blisko 27 tysięcy metrach kwadratowych i zapoznać się z ofertami blisko tysiąca wystawców… wyczyn to nie lada, wymagający zacięcia. Tego samego zdania byli również wystawcy, chwalący organizację i cieszący się liczbą odwiedzających, która sięgnęła prawie 19 tysięcy.

Na wstępie warto wspomnieć, że od tego roku, Targi ITM przeszły wizualny „lifting”, czyt.: zmieniły swą identyfikację wizualną – od pierwszego dnia targów, ich pełna nazwa brzmi ITM Industry Europe, a nowy logotyp miał na otwarciu oficjalną premierę. Czy nowa szata graficzna wraz z rozbudowanym przesłaniem umocni pozycję targów ITM jako największych i najbardziej prestiżowych targów przemysłowych w tej części Europy? Na to pytanie odpowiedź poznamy już w najbliższych latach. Zwracając się jednak ku idei Przemysłu 4.0, nie można zapominać, że cały świat bardzo się kurczy. Z jednej strony ciężej jest być konkurencyjnym na nowoczesnym rynku, z drugiej jednak strony: cały świat jest w naszym zasięgu. Widać to było również po tegorocznych wystawcach, gdzie rok do roku wzrasta liczba wystawców zagranicznych. – Stworzona przed kilkoma laty nazwa ITM – Innowacje Technologie Maszyny – nie utraciła swojej świeżości, ponieważ, jak pokazuje rynek, te poszukiwania nowości, nowych technologii znajdują dzisiaj odzwierciedlenie w nazwie Industry 4.0 czy inteligentna produkcja – tak swoim przemówieniu zasygnalizował zmianę Tomasz Kobierski, wiceprezes Zarządu Grupy MTP. – Taka jest też właśnie tegoroczna edycja, która zachęciła do udziału blisko tysiąc wystawców, którzy zajęli prawie cały teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bardzo wielu gości przyjeżdża do nas z zagranicy, stąd też nowa nazwa ITM Industry Europe, bo jako Targi Poznańskie i Grupa MTP mamy nadzieję, że wspomniane wydarzenie stanie się jednym z najważniejszych w Europie. Tak dzisiaj oceniamy potencjał polskiej gospodarki.

Oprócz standardowych, dla tego typu przedsięwzięć, paneli dyskusyjnych i konferencji, innowacyjnym rozwiązaniem cieszącym się z edycji na edycję targów coraz większym zainteresowaniem są targi Subcontracting, które objęły cały 7. pawilon. W ramach targów odbyły się również spotkania Subcontracting Meetings umożliwiające nawiązanie ścisłej współpracy B2B. Ogromne zainteresowanie, rekordowa ilość tego typu spotkań i zadowolenie uczestników dowodzi, że tego typu inicjatywa dla przedstawicieli przemysłu, a przede wszystkim branży podwykonawczej, jest niezwykle potrzebna. Wynika to poniekąd z postępu, jaki się dokonał na przełomie lat. Kiedyś wystarczyło ogłoszenie w pamiętnych „Polskich Książkach Telefonicznych”, dziś nie wystarczą ogłoszenia – potrzebne są wywiady, spotkania. Natłok informacyjny wymusza i promuje stosujących innowacyjność w swym otwarciu na klientów. W połączeniu z proaktywnością oraz właściwymi okolicznościami, tego typu mikstura przynieść może zadziwiające efekty, windując jedno przedsiębiorstwo na wyżyny sukcesu, inne skazując na porażkę. Edycję 2019 targów Subcontracting można ubrać w statystykę. Miały miejsce 353 spotkania dla 138 uczestników z 14 krajów (Belgia, Białoruś, Chiny, Finlandia, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry). To dwudniowe międzynarodowe wydarzenie pokazuje, że umówione spotkania kooperacyjne znacznie ułatwiają znalezienie potencjalnych zleceniodawców z Polski i z zagranicy.

Zaledwie kilka firm z Polski zdecydowało się na pokazanie swoich umiejętności. Może to wpojone nam kompleksy, plus przysłowie, że z drewnem do lasu się nie jeździ, przeważyły nad optymizmem, iż uda się, że będą nowi klienci.

Proaktywność, innowacje, cele, szkolenia, sojusze oraz kompromisy. Brzmi jak kampania wojenna? Wystarczająco blisko. Tegoroczne targi ITM Industry Europe uświetnił pierwszego dnia targów generał Roman Polko prelekcją pt. „RozGROMić konkurencję. Sprawdzone w boju strategie dowodzenia, motywowania i zwyciężania”. Wystąpienie byłego dowódcy GROMu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy z zapałem słuchali rad i uwag wojskowego. Wydarzenie to wspólna inicjatywa targów ITM Industry Europe i Subcontracting oraz Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego, które po raz kolejny pokazało, że „w biznesie jak na wojnie”, a myśli żyjącego 2,5 tysiąca lat temu Sun Tzu są nadal aktualne i powinny być znane nie tylko żołnierzom, ale i kadrze menedżerskiej.

Poza jednak mądrością starożytnych, co jeszcze nie przemija? Tradycyjnie samej organizacji targów nie można było nic zarzucić. Wszyscy zaangażowani, począwszy od obsługi stoisk, ochronę i informację byli, jak zawsze, uczynni i kompetentni. Prawdziwą „wisienką na szczycie tortu” była troska dyrekcji targów o wystawców. Wielkopolski porządek i przygotowanie poznać można również było podczas organizacji bankietu. Odpowiednio zabezpieczona ilość jedzenia i miejsca, dowóz „na” i „z” bankietu wynajętymi autobusami, oraz muzyka umożliwiająca tak zabawę, jak i rozmowy, są wzorem do naśladowania.

Zarówno wystawcy jak i odwiedzający korzystają z lokalizacji targów: Poznań to miasto dobrze skomunikowane, posiadające lotnisko, a dworzec kolejowy, by być bliżej terenu targów, musiałby zostać przez nie wchłonięty. Wygoda ta przekłada się bezpośrednio na ilość zagranicznych wystawców, których odwiedzający nie uświadczą na innych targach branżowych w Polsce. Plasuje to poznańskie targi w ścisłej europejskiej czołówce, ponieważ najbliższe z podobnie dogodną lokalizacją to targi w Brnie.

Jako jeden z wystawców muszę przyznać, że targi ITM Industry Europe uważam za udaną imprezę łączącą najważniejsze branże przemysłu (maszynową, motoryzacyjną, lotniczą, stoczniową, kolejową, zbrojeniową, medyczną i wydobywczą) w jedną, spójną i doskonale zorganizowaną całość. Ciężko sobie wyobrazić firmę z branży, która postanowiłaby zignorować to wydarzenie.

Więcej informacji na temat targów znajdą Państwo na stronie internetowej: www.itm-europe.pl, a tymczasem już teraz zapraszam Państwa w imieniu organizatorów oraz firmy OBERON na kolejną edycję targów ITM Industry Europe odbędzie się w dniach od 2 do 5 czerwca w przyszłym roku.


Jan Dyrda