Artykuł

Po trzykroć TAK dla PLASTPOLU

Artykuł, który Państwo czytacie ma być nie tylko relacją z targów PLASTPOL, ale również wskazówką dla przyszłych wystawców lub zwiedzających, czy warto wybrać tę imprezę. Liczby przytoczone w tekście dają nam jasny przekaz – warto wybrać kieleckie targi PLASTPOL.

Na tegorocznej, XXIII już edycji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, zanotowano rekordy w trzech ważnych kategoriach: największa powierzchnia, liczba wystawców i zwiedzających. Przez cztery dni targowe 19 760 specjalistów z branży odwiedziło 910 wystawców z 42 krajów świata zgromadzonych na powierzchni 34 000 m 2.

Targi PLASTPOL organizowane co roku, już od 23 lat bezustannie powiększają grono zagranicznych wystawców – w roku 2018 było to 39 krajów świata. Impreza tym samym zapisała się w kalendarzu światowych imprez branżowych jako ważne wydarzenie. Podobnego zdania są zwiedzający, którzy w tym roku odwiedzili imprezę. Blisko 1000 osób więcej niż w roku 2018 odwiedziło wystawców na ich stoiskach.

Wystawcy, chcąc przyciągnąć uwagę tak dużej liczby zwiedzających, tworzyli oryginalne stoiska z ciekawą ekspozycją. Swoje atrakcyjne oferty po raz pierwszy w Polsce pokazały firmy reprezentujące Austrię, Czechy, Szwajcarię, Portugalię, Japonię, Iran, Gruzję oraz Indie.

Targi to nie tylko spotkania biznesowe na stoiskach. To także konferencje i debaty, których w tym roku z pewnością nie zabrakło. Jak co roku, Fundacja Plastics Europe, podczas zorganizowanej konferencji przedstawiła dane za rok 2018 dotyczące zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Polsce i Europie. Pomimo tego, że obecnie tyle mówi się o szkodzie, jaką środowisku wyrządza produkcja czy utylizacja tworzyw sztucznych, w Polsce nadal notuje się wzrost zapotrzebowania na takie produkty. Potrzeby polskich przetwórców w roku 2018 wynosiły 3,6 ton czyli 7%. Dla porównania popyt w Europie to tylko 0,3%. Wniosek stąd taki, że rynek przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce ma się dobrze i póki co kryzys w branży nie grozi.

Podczas tegorocznej gali PLATINUM PLAST, tradycyjnie przyznano wybranym wystawcom medale oraz wyróżnienia w różnych kategoriach produktowych. Wyróżniono również tych wystawców, którzy w sposób wyjątkowy zaprezentowali swoje ekspozycje targowe.

I tak medale przyznano w nas tępujących kategoriach: W kategorii: „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych”:

• za zgrzewarkę soniTop z monitorowaniem jakości zgrzewu dla MS Ultraschall Technologie GmbH - Spaichingen, Niemcy;

• za wielofunkcyjne stanowisko PX 320-2000 KM IMD/ IML dla Philipp Lachner Niemcy.

W kategorii: „Narzędzia i oprzyrządowanie do przetwórstwa tworzyw sztucznych”:

• za COOLSHOT- system zimnokanałowy do wtrysku ciekłego silikonu dla Konek PSN przedstawiciela firmy EWIKON w Polsce;

• za rozwiązanie konstrukcyjne wlewka do wtrysku pierścieniowego dla Mold- Master Europa GmbH – Niemcy.

W kategorii: „Technologia przetwórstwa tworzyw sztucznych”:

• za CMS – kompleksowy system samokontroli stanu technicznego wtryskarki dla Wittmann Battenfeld GmbH Niemcy.

W kategorii: „Nowoczesne rozwiązania przemysłu polskiego”:

• za propozycję techniczną na maszynę do rozworkowywania granultu z tworzyw sztucznych DEPALETYZER DP15T dla MUEHSAM ROZWIĄZANIA DLA PRZEMYSŁU z Kielc.

Z pełna listą nagrodzonych można zapoznać się na stronie wystawcy - www.targikielce.pl/pl/plastpol.htm

Podczas gali PLASTPOL 2019 poznaliśmy także laureatów konkursu Omniplast, który organizowany jest od 10 lat przez portal tworzywa.pl. W gronie tegorocznych zwycięzców znaleźli się Panowie: I miejsce – Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan, II miejsce – Maciej Mikita z firmy Resinex Polska, i III miejsce – Tomasz Pyrek z firmy DRP Group.

Jak co roku podczas targów, wystawcy zarówno z Polski jak i zagranicy, oprócz tradycyjnej oferty prezentowali na stoiskach wiele atrakcji. Niewątpliwie przyciągały one sporą uwagę wśród zwiedzających. Na stoisku firmy Wadim Plast można było zobaczyć saksofon wykonany z tworzywa sztucznego. Firma Muehsam z kolei pokazała kilka perełek z branży motoryzacyjnej. Na stoisku firmy można było zobaczyć auto De Lorean, znane z kinowego hitu lat 70. „Powrót do przyszłości” czy czerwone Porsche Spyder z lat 50.

Targi to także spotkania biznesowe, które często kończą się sukcesem dla wystawcy – sprzedażą maszyn. To także wizyty przedstawicieli świata polityki. W tym roku Konsul Generalny RFN dr Michael Groß spotkał się z wystawcami targów oraz z przedstawicielami Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej. Z Portugalii podczas Plastpolu gościł Radca Handlowy i Ekonomiczny Ambasady Portugalii Pedro Macedo Leao. Wystawcy z Iranu natomiast zaszczyceni zostali wizytą dyplomatyczną.

W artykule, w dużym skrócie podsumowano cztery dni targów Plastpol. Sami Państwo oceńcie czy w przyszłym roku zdecydować się na udział w targach. My uważamy, że warto. Dlatego zapraszamy na kolejną edycję targów już za rok 19-22 maja 2020 roku.


EL