Artykuł

POLCOMM produkuje płytki wieloostrzowe w pierwszej tego typu polskiej fabryce

POLCOMM zlokalizowany w Chlewiskach, w województwie lubelskim, to jedna z dynamiczniej rozwijających się polskich firm w sektorze narzędzi skrawających. Firma powstała w 2000 roku i od samego początku stale rozbudowuje swój potencjał technologiczny. Oferuje szeroką gamę narzędzi skrawających własnej produkcji oraz pełny zakres usług serwisowych. Dotychczas, w branży narzędzi do obróbki metali, firma specjalizowała się w projektowaniu i produkcji dedykowanych rozwiązań w zakresie narzędzi monolitycznych VHM, lutowanych i składanych.

Producent wykorzystując posiadaną wiedzę i zdobyte doświadczenie zrealizował kolejną inwestycję. To przełomowy w historii firmy, a także polskiego przemysłu projekt. POLCOMM zainwestował ponad 48 milionów złotych w nowoczesną fabrykę wymiennych płytek wieloostrzowych. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Pełny proces technologiczny produkcji węglikowych płytek wieloostrzowych został zorganizowany w jednym miejscu, w oparciu o najnowsze światowe osiągnięcia techniki. Wdrożono kompletną technologię wytwarzania płytek, opracowaną we współpracy z jednostką B+R oraz uznanymi konsultantami zagranicznymi. W nowej fabryce realizowane są wszystkie procesy, począwszy od projektowania geometrii płytek i matryc, poprzez wytwarzanie kompletów prasowalniczych, prasowanie, spiekanie, szlifowanie, aż po nakładanie powłok PVD. POLCOMM posiada też własne centrum demonstracyjno-szkoleniowe, które zostało wyposażone w obrabiarki sterowane numerycznie.

Polski producent, wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom rynku, w swoich rozwiązaniach stawia na maksymalizację wydajności oraz zmniejszenie kosztów obróbki detali. Wielomiesięczny proces przygotowania produkcji zaowocował doskonałą kombinacją mieszanek proszków węglikowych i zaawansowanej geometrii narzędzi. W sprzedaży dostępne są już pierwsze płytki wieloostrzowe POLCOMM do toczenia i frezowania. Aktualnie ofertę płytek stanowi 6 linii produktowych, dedykowanych do odpowiednich grup zastosowań wg normy ISO 513. Wśród nich znalazły się gatunki tokarskie V20, C20 i D20 oraz frezarskie V35, C35 i D35. Wszystkie oparte o rodzinę łamaczy K1, w wersjach F - do obróbki wykańczającej, M – średniej i R – zgrubnej.

- Zaczęliśmy od wprowadzenia na rynek płytek tokarskich negatywnych do obróbki średniej i zgrubnej stali z łamaczem K1. Jedna z dużych firm produkujących części w branży automotive, dzięki zastosowaniu płytki SNMG 120408 R K1 V20 POLCOMM, znacząco obniżyła koszty produkcji detalu z materiału S355. Dla naszej płytki zaproponowaliśmy parametry średnio o 20% wyższe i w efekcie uzyskaliśmy o 50% wyższą wydajność naroża w stosunku do konkurencji. Klient produkuje 50 tys. sztuk detalu rocznie, więc oszczędności są znaczące. To wynik tylko jednego z przeprowadzonych testów. Przygotowując naszą ofertę przeprowadziliśmy liczne tego typu próby. Zaowocowało to stworzeniem oferty płytek tokarskich do obróbki zgrubnej stali

– informuje nas Właściciel firmy Dariusz Kozak.

Poddany lekkim modyfikacjom łamacz K1 posłużył również do stworzenia linii produktowej w gatunku C20, dedykowanej do obróbki stali nierdzewnych, żaroodpornych, tytanu czy Inconelu. Przy tworzeniu tego gatunku firma wykorzystała doświadczenie zdobyte przy produkcji wierteł, pogłębiaczy i frezów z węglika spiekanego dla klientów z branży lotniczej. Producent wiedział jak właściwie przygotować ostrze i dobrać powłoki PVD, aby otrzymać maksymalną wytrzymałość ostrza.

- Będąc członkami „Doliny Lotniczej” często otrzymywaliśmy zapytania od naszych partnerów o płytki dedykowane do stali nierdzewnych i innych materiałów lotniczych. Wykonaliśmy kilka prób doboru składu mieszanki i udało nam się stworzyć gatunek, który sprosta stawianym dzisiaj wymogom narzędziom wykorzystywanym w przemyśle lotniczym

– mówi Dariusz Kozak.

- Jeden z naszych klientów wytwarzający części lotnicze, do produkcji detalu z tytanu zastosował płytkę CNMG 120408 M K1 C 20 POLCOMM. Okazało się, że nasza płytka w tej aplikacji, przy zachowaniu identycznych parametrów obróbki, wykonała o 25% sztuk więcej, niż analogiczna płytka konkurencji. Dodatkowo cena naszej płytki jest o około 30% niższa. Czynniki te spowodowały, że klient na stałe wpisał płytkę POLCOMM do technologii wykonywania tej części oraz wdraża także płytki w gatunku C20 do innych aplikacji

– dodaje Dariusz Kozak.

Oferta płytek do frezowania POLCOMM na chwilę obecną zawiera rodzinę płytek APKT 06, 10 i 16 oraz bardzo ciekawą płytkę WNEU posiadającą 6 krawędzi skrawających, która tworzy po zamontowaniu w głowicy narzędzie o profilu 90⁰. W odpowiedzi na liczne zapytania ze strony klientów, firma wprowadziła także do oferty bardzo popularną płytkę SPKN 1203 EDTR w gatunkach V35 do stali oraz C35 do stali nierdzewnej i stopów żaroodpornych. Jeszcze w tym roku producent planuje wprowadzenie na rynek własnego rozwiązania w zakresie płytek i głowic to frezowania z dużymi posuwami, tzw. „high feed”.

W firmie trwają prace nad wprowadzeniem linii płytek do obróbki aluminium, polerowanych i powlekanych specjalną powłoką oraz płytek w kształtach ISO z ostrzami PCD i łamaczem wióra.

- Od wielu lat działamy na rynku narzędzi VHM i PCD do obróbki aluminium. Do tej pory były to głównie narzędzia specjalne. Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie i wprowadzić linię standardowych płytek do wydajnego toczenia i frezowania aluminium. Mamy nadzieję przedstawić naszą ofertę tej linii produktowej jeszcze w tym roku

– informuje Właściciel POLCOMM.

Dzięki zgromadzeniu w jednym zakładzie komplementarnej technologii wytwarzania płytek, POLCOMM poza standardowymi rozwiązaniami oferuje wykonanie płytek specjalnych w okresie zaledwie 6 tygodni. To opcja pozwalająca na zupełnie nowe podejście do wytwarzania części w cyklu produkcyjnym. Klienci mogą planować produkcję zamawiając dedykowane rozwiązanie pod własne potrzeby, zamiast szukać sposobów wykonania detalu przy użyciu standardowych narzędzi. Polski producent oferuje zarówno specjalne płytki do standardowych narzędzi, jak i na odwrót - dedykowane narzędzia do standardowych płytek.


P.H.M. POLCOMM jest polskim producentem narzędzi skrawających. Firma powstała w 2000 roku i od samego początku stale rozbudowuje swój potencjał technologiczny. Zlokalizowana w województwie lubelskim, w Chlewiskach koło Lubartowa, posiada dwa zakłady produkujące narzędzia skrawające. W jednym z nich produkowane są płytki wieloostrzowe. POLCOMM dostarcza zarówno standardowe rozwiązania katalogowe, jak i indywidualnie projektowane narzędzia specjalne. Możliwości produkcyjne, w połączeniu z odpowiednim zapleczem programistycznym do projektowania i konstrukcji narzędzi, pozwalają na szybką realizację nawet najbardziej skomplikowanych zamówień.

W ofercie polskiego producenta, poza płytkami wieloostrzowymi, dostępne są frezy, wiertła, pogłębiacze, rozwiertaki, głowice frezarskie oraz noże tokarskie. Narzędzia marki POLCOMM znane są z precyzji wykonania, zaawansowanych technologii i ponadprzeciętnej wydajności. Znajdują zastosowanie w wiodących gałęziach przemysłu. Wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesna infrastruktura i park maszynowy stawiają POLCOMM na pozycji wiarygodnego partnera.


P.H.M. Polcomm Dariusz Kozak

Chlewiska 100, 21-100 Lubartów, www.polcomm.com.pl