Artykuł

Najnowsze gatunki płytek skrawających firmy Sandvik Coromant dostępne w kolejnych rodzinach głowic frezarskich zwiększają trwałość ostrzy u większej liczby użytkowników

Posiadacze frezów serii CoroMill® 300, CoroMill® 245 i CoroMill® QD mogą wreszcie skorzystać z wprowadzenia płytek w gatunkach GC4330 i GC4340 do swojej produkcji

Po udanym wprowadzeniu najnowszej generacji gatunków do frezowania stali GC4330 i GC4340 w 2018 roku, firma Sandvik Coromant, specjalizująca się w dziedzinie narzędzi do obróbki skrawaniem i systemów narzędziowych, rozszerza zakres zastosowań tych zaawansowanych gatunków płytek na dodatkowe koncepcje frezarskie. Przykładowo gatunki te można obecnie wybrać do pracy z frezem CoroMill 300 na płytki okrągłe do frezowania czołowego i profilowania, wszechstronnym frezem CoroMill 245 do frezowania czołowego oraz frezem piłkowym CoroMill QD, zoptymalizowanym pod kątem obróbki głębokich i wąskich rowków oraz odcinania.

GC4330 i GC4340, poddawane zaawansowanej obróbce wykończeniowej, posiadają specjalnie opracowane podłoże oraz powłokę Inveio® i umożliwiają użytkownikom znaczne zwiększenie trwałości narzędzia i bezpieczeństwa procesu. Obecne rozszerzenie tych gatunków na dodatkowe koncepcje frezarskie Sandvik Coromant umożliwia skorzystanie z ich zalet kolejnym warsztatom, które chcą zoptymalizować frezowanie przedmiotów obrabianych ze stali.

– GC4330 i GC4340 to gatunki zaprojektowane w konkretnym celu: przezwyciężenia określonych problemów podczas obróbki przedmiotów stalowych

– wyjaśnia Karl Emil Holmström, Global Product Application Manager Grades w firmie Sandvik Coromant.

– Na przykład obróbka niektórych twardych stali może powodować zużycie ścierne wzdłuż powierzchni przyłożenia, zwłaszcza przy dużych prędkościach skrawania i długim czasie kontaktu ostrzy z materiałem. Ponadto obróbka w niestabilnych warunkach, wynikających z niepewnego mocowania lub długiego wysięgu, zwiększa ryzyko wykruszenia płytki. Dodatkowe ryzyko wiąże się z wahaniami temperatury podczas obróbki, szczególnie przy pracy z chłodziwem, które mogą powodować tworzenie się pęknięć, prowadzących do nagłego wykruszania się krawędzi.

Jedną z właściwości gatunków GC4330 i GC4340 jest zoptymalizowane pokrycie Inveio. Inveio to przełomowa technologia jednokierunkowej orientacji ziaren pokrycia z tlenku glinu, która nadaje płytkom niespotykaną dotąd odporność na ścieranie i trwałość. Ponadto podłoże gatunków zapewnia odpowiednie rozmieszczenie ziaren o różnych wielkościach, co przekłada się na bardziej niezawodne i przewidywalne zachowanie płytki.

GC4330 to gatunek średnio twardy do frezowania czołowego w ramach obróbki zgrubnej lub półwykończeniowej, natomiast udarny gatunek GC4340 jest zalecany do zgrubnego frezowania walcowo-czołowego i frezowania rowków. Zastosowanie obu gatunków zostało obecnie rozszerzone na wspomniane frezy CoroMill 245 i CoroMill 300, jak również głowice do ciężkiej obróbki CoroMill 360 do frezowania czołowego oraz frez CoroMill 419 do pracy z wysokimi posuwami, a także płytki LPMH w geometrii -PM do frezowania wgłębnego.

Oprócz tego GC4330 jest dostępny dla frezu CoroMill 365 do frezowania czołowego o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, natomiast GC4340 można zastosować wraz z kulistym frezem trzpieniowym CoroMill 216 oraz z małej średnicy frezem czołowym Coro- Mill 415 do wysokich posuwów i wreszcie z frezem piłkowym CoroMill QD.

Oznacza to wydłużenie listy frezów, dla których obydwa gatunki są teraz dostępne, która dotychczas obejmowała frezy do frezowania walcowo-czołowego CoroMill 390 i CoroMill 490, frezy CoroMill 345 do frezowania czołowego, frezy CoroMill 210 do wysokich posuwów, frezy CoroMill 200 do profilowania oraz CoroMill 331 do obróbki rowków i odcinania.


SANDVIK POLSKA Sp. z o.o.

ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa, tel.: (22) 647 38 80, 843 21 51, 843 83 29 ; fax: (22) 843 21 36, 647 12 56, e-mail: pl.coromant@sandvik.com; www.sandvik.coromant.com/pl