Artykuł

Użycie grafitu przy drążeniu precyzyjnych kształtów

Firma MERSEN France może zaoferować gamę pierwszorzędnych gatunków grafitu, które oferują wysoką jakość wykonania w tak wymagających kształtach, jak na przykład produkcja liter na powierzchni narzędzia lub grawerowanie na wkładce.

Tego rodzaju kształty zależą od materiałów grafitowych cechujących się małym wymiarem ziarna i spoistą mikrostrukturą dla produkcji drobnej, powierzchni wykończeniowej z odpowiedzialnymi szczegółami w projekcie, gdzie polerownie jest niepraktyczne. Materiał na elektrodę jest dodatkowo obciążony wymogiem minimalnego zużycia. Drobny, literowy napis na elektrodzie powoduje, że materiał przeznaczony na nią musi cechować się bardzo dobrą wytrzymałością na zginanie tj. powyżej 900 kg/cm3, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości szczegółów. Przykładem może nam służyć wnętrze dużej litery „ A” lub kropka w „j”. Materiał nie może łamać się podczas procesu przygotowania. Grafity MERSEN, takie jak, ELLOR+30, ELLOR+40 i ELLOR+50 są właściwymi gatunkami dla tego typu kształtów. Materiały te cechuje jednolita mikrostruktura, posiadająca ziarno około 5 μm z dużą wytrzymałością na zginanie. Są one zaprojektowane do wykonywania delikatnych detali i drobnej powierzchni, cechując się niskim zużyciem elektrody. Dla jeszcze bardziej wymagających kształtów, takich jak precyzyjnie pracująca forma, przeznaczony jest gatunek ELLOR DS4. Ten gatunek cechuje bardzo wysoka wytrzymałość na zginanie (1.200 kg/cm2 = 17.000 psi) i ziarno o wymiarze poniżej < 5 μm.

Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć, jak twardy jest grafit, na którym pracujecie dziś, porównać i sprawdzić wyżej opisane gatunki grafitów firmy MERSEN, prosimy o kontakt. Posiadamy próbki oraz służymy informacją techniczną.


Z pozdrowieniem Dawid Hulisz, tel. 693 371 241, email: d.hulisz@oberon.pl

Przedstawiciel firmy MERSEN w Polsce OBERON Robert Dyrda

www.oberon.pl