Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Wybierz najlepszą opcję dla siebie. Maszyna pomiarowa Aberlink



Maszyna pomiarowa Aberlink  Forum Narzędziowe OBERON

MASZYNA POMIAROWA ABERLINK EXTREME UMOŻLIWIA PRZEPROWADZENIE KONTROLI DETALI BEZPOŚREDNIO NA HALI PRODUKCYJNEJ.

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe angielskiego producenta Aberlink zapewniają wszechstronne możliwości pomiarowe. Maszyny te oferowane są w różnych wariantach oraz rozmiarach, pozwalając na dopasowanie maszyny dokładnie do potrzeb pomiarowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów została stworzona maszyna Aberlink Xtreme.

Z uwagi na innowacyjne rozwiązanie napędów, maszyna Aberlink Xtreme nie wykorzystuje tradycyjnych łożysk powietrznych, co czyni ją odporną na zapylenie oraz pozwala na osiąganie wysokich prędkości pomiarowych. Stabilizowane termicznie liniały i napędy oraz kompensacja temperaturowa pozwalają na pomiary w temperaturach znacząco odbiegających od laboratoryjnych 20°C. Te cechy powodują, że maszyna ta może pracować w warunkach produkcyjnych bez konieczności wydzielania osobnego pomieszczenia pomiarowego lub doprowadzania instalacji sprężonego powietrza. W połączeniu z intuicyjnym oprogramowaniem Aberlink3D dostarczanym przez producenta, kontrola detali może być z łatwością przeprowadzana przez operatorów na hali produkcyjnej, co skraca czas potrzebny na wykrycie niezgodności.

Oprogramowanie Aberlink3D na bieżąco przedstawia mierzone cechy detalu graficznie na trzech rzutniach, a wyprowadzenie wymiarów i zależności pomiędzy cechami odbywa się poprzez kliknięcie interesujących nas cech na ekranie. Oprogramowanie umożliwia wyprowadzenie zarówno prostych wymiarów, jak i złożonych tolerancji geometrycznych (GD&T) w zaledwie parę kliknięć, przedstawiając wyniki w formie rysunku technicznego, co znacząco usprawnia ich interpretację. W przypadku ogólnych tolerancji rysunkowych narzuconych przez np. normę ISO 2768 oprogramowanie może uzupełnić tolerancje dla każdego wymiaru automatycznie w zależności od wybranej klasy tolerancji, co eliminuje konieczność ręcznego uzupełniania pól tolerancji przez operatora. Po zakończonym pomiarze informacja o jakichkolwiek niezgodnościach wymiarów z narzuconymi tolerancjami przedstawiana jest w wyróżniony sposób na ekranie pomiaru w celu wyeliminowania ryzyka przeoczenia niezgodności.

 Forum Narzędziowe OBERON

Przygotowanie planu pomiarowego realizowane jest według reguły Teach & Learn, co znaczy że w trakcie ręcznej kontroli elementu w tle na bieżąco tworzone są ścieżki przejazdu dla trybu CNC. Na podstawie zmierzonych cech oprogramowanie automatycznie tworzy kostkę bezpieczeństwa i wylicza bezpieczne ruchy wokół detalu. Kolejne detale mogą zostać zmierzone w trybie CNC bez konieczności uzupełniania planu o pośrednie punkty przejazdów. Oprogramowanie może zostać rozszerzone o dodatkowe moduły CAD. Moduł CAD Programming pozwala na przygotowanie planu pomiarowego na podstawie bryły. Z wykorzystaniem tego modułu plany pomiarowe dla kolejnych detali mogą być przygotowywane na dowolnym komputerze, dzięki czemu bieżące pomiary na maszynie nie muszą być przerywane na czas pisania planów pomiarowych. Moduł CAD Compare pozwala na porównanie rzeczywistego detalu do bryły CAD. Ten sposób pomiaru znajduje zastosowanie w przypadku detali o nieregularnych kształtach. Na podstawie wykonanych pomiarów zmierzone punkty porównywane są z bryłą i przedstawiana jest ich odchyłka. W przypadku pomiarów seryjnych istnieje możliwość pomiaru paletowego, czyli rozmieszczenia wielu detali na całej powierzchni pomiarowej maszyny i przeprowadzenia kontroli dla wszystkich detali bez konieczności wywoływania planu pomiarowego dla każdego detalu z osobna. Istnieje możliwość integracji maszyny pomiarowej z robotem w celu pełnej automatyzacji procesu pomiarowego – kontrola wytworzonych detali może odbywać się bez ingerencji człowieka zgodnie z pojęciem Przemysłu 4.0. W zależności od rodzaju detalu oraz wyniku pomiaru detale mogą być segregowane przez robota na grupy zgodnych lub niezgodnych detali.

Po zakończonym pomiarze wyniki mogą zostać przedstawione zarówno w formie rysunku technicznego na trzech głównych rzutach, jak i w formie w pełni dostosowywalnej tabeli. Oprogramowanie pozwala na generowanie, zapisywanie lub drukowanie raportów automatycznie po każdym ukończonym pomiarze, co pozwala na łatwe archiwizowanie wyników pomiarów. Dla pomiarów serii detali może zostać utworzone zestawienie wyników w pojedynczej, spójnej tabeli.

Logo OBERON 3D L. Pietrzak i Wspólnicy Sp.j.  Forum Narzędziowe OBERON

OBERON 3D L. Pietrzak i Wspólnicy Sp.j.
• ul. Brzoskwiniowa 71 • 43-100 Tychy
biuro@oberon3d.pl
www.oberon3d.pl