Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Standaryzacja w sektorze gorących kanałów dzięki formie FHtargi Meusburger-gorące kanały Forum Narzędziowe OBERON

W dzisiejszych czasach standaryzacja odgrywa istotną rolę dla dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, w niemal wszystkich obszarach jego działalności. Również w sektorze gorących kanałów standaryzacja może przyczynić się do znacznej oszczędności czasu i kosztów. Jednym z przykładów jest forma gorącokanałowa FH, firmy Meusburger. Obejmuje ona kompletną konstrukcję formy wraz z systemem gorących kanałów.

Kilka kliknięć do formy gorącokanałowej

Formę tę można samodzielnie skonfigurować za pomocą kilku kliknięć, dzięki specjalnie opracowanemu konfiguratorowi, po czym możne ona być wysłana, w najkrótszym możliwym czasie, w ramach jednego zamówienia. Jak zwykle, pobrać można również dane 3D. Konfigurator umożliwia oszczędność czasu i kosztów na etapie konstrukcji, dzięki czemu można skoncentrować się na innych zagadnieniach podczas projektowania formy.

Za pomocą specjalnego formularza forma gorącokanałowa FH może zostać poddana kontroli technicznej przez ekspertów ds. gorących kanałów. Konstruktor otrzymuje wówczas niezbędne propozycje modyfikacji lub, w razie potrzeby, ofertę dostosowaną do potrzeb klienta.

Aktualizacja konfiguratora FH

Wraz z innowacjami w dziedzinie budowy form, wiosną 2022 roku, firma Meusburger zaprezentowała również nowe funkcje konfiguratora FH. Nasz sprawdzony system gorącokanałowy został rozszerzony o nowy typ rozdzielacza. W konfiguratorze układów GK dostępna jest już nowa opcja wyboru rozdzielacza czterokrotnego typu „H”. Zbalansowany reologicznie system zapewnia optymalne wyniki, a położenie punktów wtrysku można określić indywidualnie za pomocą parametrów L1 + L2. Podobnie, wybrać można wkładki izolujące ISO Cap dla wszystkich końcówek dysz. Zarówno oferta dysz, jak i wybór tworzyw sztucznych zostały znacznie rozszerzone jesienią 2021 roku. Od tego czasu możliwy jest wtrysk o masie od 0,5 do 500g na dyszę. Najbardziej optymalna dysza jest wstępnie zdefiniowana, ale można wybrać także inne dysze w zakresie wprowadzonej masy wtrysku. Kolejną pomocną funkcją jest wskazanie odpowiedniego rodzaju punktu wtrysku, dopasowanego do danego tworzywa sztucznego. Standardowo, najlepsze rozwiązanie jest zaproponowane jako pierwsze. Możliwy jest jednak wybór innego wariantu. Ponadto, odległość otworów chłodzenia w stosunku do cutout rozdzielacza, można regulować w płaszczyźnie x i y, poprzez wprowadzenie wartości offset, od 0 do 25mm. W rezultacie otrzymujemy kompaktową formę, która jest optymalnie dopasowana do skonfigurowanego systemu gorących kanałów. Optymalne wartości są zapisywane w zależności od typu i wielkości rozdzielacza. Zoptymalizowane są również odległości od wcięcia do krawędzi zewnętrznej. Nowe pomocne funkcje pozwalają firmie Meusburger jeszcze lepiej wspierać klientów w wyborze odpowiednich artykułów.

Wystawcy, jak to na targach, promowali swoje przedsiębiorstwa, marki, ale i prezentowali czy anonsowali nowości jakie chcą wprowadzić na rynek. Stąd hiszpańska Rovalma pokazywała zalety stali do przetwórstwa tworzyw sztucznych jak Fastcool, Fecroni (stal nierdzewna, twardość 42-44 HRC!) oraz elementy drukowane z metali w technice MAM (Metal Additive Manufacturing). Na zdjęciu poniżej pokazujemy detale z kanałami chłodzącymi wydrukowane w tym samym kształcie z brązu, aluminium i magnezu.

Meusburger Forum Narzędziowe OBERON

Więcej informacji oraz nasz konfigurator można znaleźć na stronie:

4 warianty do wyboru

Wśród naszych znormalizowanych form gorącokanałowych można wybrać między czterema różnymi rodza jami rozdzielaczy:

 Meusburger Forum Narzędziowe OBERON

 Meusburger Forum Narzędziowe OBERON

Skuteczne zastosowanie w praktyce

Forma gorącokanałowa firmy Meusburger przekonała już klientów swoją wysoką jakością i niezawodnością działania w różnego rodzaju projektach. Jednym z przykładów jest klient Sterk Plast SRL. Forma gorącokanałowa FH została tutaj użyta do produkcji różnej wielkości pudełek na lunch. Firma Sterk Plast jest bardzo zadowolona z produktu firmy Meusburger. Forma funkcjonowała bez konieczności wprowadzenia modyfikacji.

Długoterminowa redukcja kosztów dzięki zastosowaniu systemu gorących kanałów

Często pojawia się pytanie, czy zastosować kanał gorący czy zimny. Firma Meusburger opracowała narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji, które pokazuje, że system gorących kanałów w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalny.

Surowce stają się coraz droższe - podobnie jest z granulatem tworzyw sztucznych. W przypadku stosowania systemu zimnych kanałów nieuchronnie pojawiają się wysokie koszty związane z nieużytecznym wlewem. To właśnie tych kosztów należy unikać, aby móc produkować bardziej efektywnie. Dzięki zastosowaniu systemu gorących kanałów można zaoszczędzić koszty związane z niewykorzystanym materiałem. Korzystając z nowego kalkulatora kosztów wlewka, można sprawdzić, czy można zaoszczędzić na kosztach materiału w procesie formowania wtryskowego.

Meusburger Forum Narzędziowe OBERON

Kalkulator kosztów wlewka:

Dalsze zalety systemu gorących kanałów

Zjawisko niedoboru surowców i wzrostu cen granulatów tworzyw sztucznych ma znaczący wpływ na efektywność produkcji. Dzięki zastosowaniu systemu gorących kanałów można uzyskać decydujące korzyści techniczne, które mają pozytywny wpływ na produktywność. Mimo że systemy gorącokanałowe często wiążą się z wyższymi kosztami wstępnymi, wiele innych aspektów technicznych i finansowych przemawia za ich zastosowaniem w porównaniu z systemami zimnokanałowymi.

Meusburger Forum Narzędziowe OBERON

Perspektywa techniczna:

♦ Krótszy czas cyklu (ponieważ wlewy zwykle potrzebują więcej czasu na schłodzenie);
♦ Zmniejszone straty ciśnienia;
♦ Lepszy efekt podtrzymywania ciśnienia;
♦ Pozytywny wpływ na kurczliwość i odkształcenia;
♦ Możliwość wtrysku od wewnątrz;
♦ Możliwość zastosowania konstrukcji narzędzi piętrowych.

Perspektywa finansowa:

♦ Odpady nie muszą być sortowane;
♦ Nie ma konieczności składowania odpadów;
♦ Nie jest konieczna wtórna granulacja;
♦ Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce przy tej samej ilości produkcji.

* Zdjęcia: Meusburger, Georg GmbH & Co KG

Meusburger Georg GmbH & Co KG