Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Automatyzacja pogłębiania wstecznegotargi ARCO Forum Narzędziowe OBERON

Pogłębianie wsteczne otworów potrafi być operacją wymagającą wiele uwagi. Często stajemy przed ograniczonym dostępem lub nietypowym ukształtowaniem powierzchni. Wysokie standardy jakościowe lub spore wymiary detali obrabianych potrafią stanowić poważne wyzwanie oraz wymusić na nas redukcję ilości zamocowań detalu. Omówmy w tym artykule jak firma Starrag AG rozwiązała te problemy jednocześnie redukując czas obróbki i zwiększając stabilność procesu.

Firma Starrag znana jest jako producent obrabiarek dla przemysłu lotniczego. Produkowane komponenty bez wątpienia podlegają rygorystycznym tolerancjom kształtu i położenia. Do ich obróbki jeszcze niedawno były stosowane pogłębiacze modułowe nasadzane, gdzie operator musiał zatrzymać obrabiarkę przy każdym otworze. Wraz z wdrażaniem produkcji nowych części liczących od 6 do 20 otworów zwrócono uwagę na pogłębiacz wsteczny HEULE BSF. Wpisał się on z łatwością w zapotrzebowanie na otwory o parametrach ø otworu/ ø pogłębienia: ø11/ø18; ø11/ø16,5; ø9/ø15; ø8/ø13,5 i pogłębieniem od 5 do 44mm.

Narzędzie BSF zostało zaprezentowane w 2013 roku na targach branżowych EMO. Pokrywa ono średnice otworów w zakresie od 6,5 do 20mm, oraz średnicę pogłębienia do 2,3 x ø otworu. Nierówności o nachyleniu do 30% są dopuszczalne katalogowo. Głównym założeniem przy jego projektowaniu było zapewnienie stabilnego oraz ekonomicznego procesu obróbki przy małych i średnich seriach. Lata testów zarówno przed, jak i po jego wprowadzeniu na rynek wciąż udowadniają jego niezawodność.

ARCO Forum Narzędziowe OBERON

Fot. 1. BSF może być używany w warunkach ograniczonego miejsca. Dostęp do powierzchni czołowej pogłębienia odbywa się przez otwór. Działanie narzędzia jest w pełni zautomatyzowane. Otwarcie noża następuje poprzez zastosowanie obrotów wysuwających go za pomocą siły odśrodkowej. Zamknięcie realizowane jest za pomocą chłodziwa o ciśnieniu minimalnym 20 bar.

Doświadczenia wyniesione z rocznego okresu użytkowania nowego rozwiązania zapisały się pozytywnie w pamięci firmy. Stosunkowo proste w konstrukcji narzędzie dobrze reaguje na nierówne powierzchnie takie jak obrabiane w przykładzie żeliwo. Mechanizm chowania noża napędzany jest chłodziwem o minimalnym ciśnieniu 20 bar, co daje pewną ochronę przed zaleganiem brudu lub wiórów. Wdrożenie tego rozwiązania poprawiło stabilność procesu i jego rachunek ekonomiczny. Łatwość wymiany noży została doceniona przez operatorów ze względu na szybką reakcję na zużycie narzędzia. Jakość powierzchni była satysfakcjonująca mimo zrezygnowania ze stosowania chłodziwa dla pogłębień poniżej 5mm.

Heule to firma ściśle skupiona na niszy związanej z wykańczaniem otworów od lat 70 poprzedniego wieku. Historia firmy i filozofia bliskiego kontaktu z klientami przy wdrażaniu nowych rozwiązań wypromowały opinię, która zachęca do współpracy czołowych producentów takich jak Starrag.

ARCO Forum Narzędziowe OBERON

Rys. 1. Typowe warunki pracy narzędzia BSF. Dopuszczone są nierówności o pochyleniu do 30%.

ARCO Andrzej Rudenko
ul. Nowa 23 C, lokal 007; 05-500 Stara Iwiczna
telefon: +48 22 353 27 05; +48 22 499 48 01
e-mail: info@arcotools.pl www.arcotools.pl

ARCO Forum Narzędziowe OBERON