Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Tokarki CNC
Krótki poradnik dla niezdecydowanychTOKARKI CNC RICHO Forum Narzędziowe OBERON

Szeroki asortyment tokarek CNC obejmuje urządzenia o klasycznej konstrukcji, maszyny z łożem płaskim, skośnym
oraz automaty prętowe.

Przypominamy dziś, czym charakteryzuje się każda z wymienionych tokarek, by ułatwić wybór niezdecydowanym!

Tokarka ekonomiczna – prostota i skuteczność w jednym

To najbardziej podstawowy wariant urządzenia, łączący sterowanie numeryczne i konstrukcję wykorzystującą płaskie łoże. Do atutów takiej tokarki należy niższa cena oraz szerokie możliwości obróbki, które sprostają wymaganiom małych i średnich firm. Parametry zależą od wybranego modelu i obejmują przelot nad łożem w zakresie od 300 do 500mm, przelot nad suportem od 135 do 280mm, maksymalną długość toczenia w kłach od 500 do 750/1000/1500mm. Moc silnika wrzeciona w kW w zależności od modelu obejmuje zakres od 3 do 7,5, a maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona to 2000-3500obr./min.

Na życzenie kupujących tokarki mogą mieć określoną konfigurację (wrzeciono z uchwytem ręcznym lub hydraulicznym, imak lub głowica elektromechaniczna, sterowanie Fanuc lub Sinumerik). Będą świetnym wyborem zarówno w produkcji seryjnej, jak i jednostkowej.

Tokarki CNC RICHO Forum Narzędziowe OBERON

Fot. Tokarka CNC z łożem skośnym

Tokarki z łożem płaskim i skośnym – dynamika i stabilność

Cechy, które łączą obydwa typy urządzeń, to nowoczesna, stabilna i tłumiąca drgania konstrukcja, intuicyjna obsługa, komponenty wysokiej jakości i obróbka o najwyższej precyzji. Warto jednak pamiętać, że tokarka ze skośnym łożem ma większą dynamikę ruchów roboczych i jest bardziej zaawansowana technologicznie. Łoże nachylone pod kątem 30 lub 45 stopni ułatwia odprowadzanie wiórów. Maszyny z łożem płaskim wyróżnia z kolei masywna konstrukcja konika i większa dokładność pozycjonowania, dlatego będą dobrym wyborem, jeśli zamierzasz wykonywać obróbkę detali o dużych gabarytach i długości sięgającej aż do 5 metrów.

Automaty prętowe do skomplikowanych elementów

Przegląd tokarek z naszej oferty zamykają tokarskie automaty prętowe. Maszyny te najlepiej sprawdzą się podczas produkcji wielkoseryjnej przedmiotów o niewielkich rozmiarach, ponieważ pracują szybko, wydajnie i precyzyjnie. Dzięki dodatkowym elementom możliwe jest wiercenie, frezowanie i gwintowanie poprzeczne oraz wzdłużne poza osią przedmiotu, co skraca czas obróbki i daje szeroki wachlarz możliwości.
Maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona w opisywanym modelu to 4000obr./min., maksymalna długość toczenia – 180mm, a największa średnica toczenia – 160mm.
Mimo zaawansowanych funkcji automat prętowy posiada kompaktowe wymiary i dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę. Idealnie sprawdzi się np. w przemyśle elektronicznym, hydraulicznym czy motoryzacyjnym.

RICHO POLSKA
• ul. Siennicka 26F • 80-758 Gdańsk
• Tel. 58 350 90 43, 781 677 446 • e-mail: richo@richo.pl www.richo.pl

RICHO POLSKA Forum Narzędziowe OBERON